Zaparowane okna - co robić

Zaparowane okna i skraplanie wody – dlaczego okna parują?

Czy zaparowane okna w mieszkaniu mogą być problemem nie tylko estetycznym? O czym świadczy to zjawisko i jak mu przeciwdziałać? Dowiedz się, kiedy parowanie szyb będzie efektem naturalnym, a kiedy może być spowodowane wadą konstrukcyjną, i czym grozi nadmierne parowanie.

Dlaczego okna parują?

Zaparowana szybaPrzyczyn jest kilka. To zjawisko związane z różnicą temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby, a także z wilgotnością powietrza w mieszkaniu.

Zdarza się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (łazienka, kuchnia, piwnica), w których zamontowano szczelne okna, ograniczające wymianę powietrza. Innymi słowy: szyby będą często parowały, jeżeli w mieszkaniu nie ma sprawnej wentylacji, zamontowane są plastikowe okna, a do tego panuje duża wilgoć.

Chwilowe podniesienie wilgoci np. podczas gotowania obiadu, wieszania prania lub kąpieli też może powodować parowanie i skraplanie wody na szybach, ale w normalnych warunkach powinno szybko ustąpić. Można sobie dodatkowo pomagać, stosując preparaty przeciw roszeniu szyb, włączając mechaniczną wentylację lub uchylając okno.

Jeżeli jednak na zestawach szybowych skrapla się woda bez wyraźnego powodu, wtedy należy przyjrzeć się dokładniej domowej wentylacji. Zaburzona wentylacja (lub jej brak) może skutkować rozwojem pleśni, a także problemami zdrowotnymi. Dlatego jeżeli zauważasz, że okna w Twoim mieszkaniu często są zaparowane, nie bagatelizuj problemu.

Parowanie od zewnątrz, od wewnątrz i od środka

Skraplanie się pary na oknach od zewnątrz jest zjawiskiem naturalnym, występującym zwłaszcza na oknach o bardzo dobrej termoizolacyjności, i nie należy się nim przejmować. Dzieje się tak, gdy wilgotność powietrza na zewnątrz jest wysoka i występuje duża różnica temperatur.

Co innego, jeżeli szyby parują od wewnątrz. Oprócz wentylacji, warto zastanowić się nad instalacją nawiewników do okien, poprawiających przepływ powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba uchylać bądź rozszczelniać okien, by zachować dobrą wymianę powietrza.

Zamawiając nowe okna do domu, czy to plastikowe, czy okna drewniane, warto pomyśleć o tym, by producent zainstalował fabryczne nawiewniki. Jeżeli natomiast wykonujesz jakieś czynności, które chwilowo zwiększają wilgotność i temperaturę w mieszkaniu, a nie masz wywietrzników lub wyciągu, po prostu uchyl okno.

Okna dwuszybowe i trzyszybowe mogą też parować od środka – para osadza się na wewnętrznej stronie, pomiędzy taflami szkła. Jeżeli zauważysz takie zjawisko, to niestety oznacza, że w którymś miejscu konstrukcja została uszkodzona i do przestrzeni między szybami, gdzie normalnie znajduje się gaz, przedostała się para wodna, która skrapla się na szybach.

Taki zestaw szybowy wymaga wymiany lub naprawy, gdyż stracił swoje właściwości termoizolacyjne; skraplająca się para będzie pozostawiała niemożliwe do usunięcia zacieki, a drewniane okno po pewnym czasie może zacząć niszczeć od środka.

Parowanie okien – objaw większego problemu

Okno z parą

Zjawisko parowania i kondensacji pary na szybach jest symptomem niewydolnego układu wentylacyjnego w mieszkaniu. W dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju grzyba na ścianie, gnicia drewnianych elementów, w tym okien i prowadzić do wielu chorób dróg oddechowych.

Jeżeli więc okna w Twoim mieszkaniu są często zaparowane, koniecznie zainteresuj się z jakiego powodu: interwencja, w skrajnych przypadkach, może uratować Ci życie, a na pewno poprawisz komfort mieszkania.

3.9/5 - (19 votes)

12 Comments

 • iRken

  Dzięki. Okazało się że na niektórych oknach w mieszkaniu są nawietrzniki – były zamknięte. Na drugi dzień opisywanych objawów nie było.

  • Redakcja

   Czasami najprostsze rozwiązania potrafią wiele zmienić 🙂
   Zachęcamy dodatkowo sprawdzić czy zainstalowane w oknie nawiewniki są tzw. nawiewnikami higroskopijnymi. Wówczas przepływ powietrza jest automatycznie regulowany – w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.

 • Karol

  Właśnie, u nas chodzili kominiarze, jedni stwierdzili ,że parują nam okna bo mamy za małą wentylacje i w oknach powinniśmy mieć jakieś odpowietrzniki czy coś, następnie przyszli za jakiś czas znowu i powiedzieli że w domu jest duży przeciąg i że to nie dobrze żebyśmy zamknęli wszystkie okna. Problem jednak taki , że wszystkie były zamknięte więc co jest? Nawietrzników nie posiadamy.

  • Redakcja

   Dziękujemy za komentarz. Jeżeli chodzi o problem parujących okien to tak jak było wspomniane we wpisie – problemem może być brak właściwej wentylacji w pomieszczeniu. Kwestia przeciągów i co może je powodować – trudno ocenić co było powodem takiej opinii.

 • Lili

  Mieszkam w bloku, przez 5 lat zmagałam się z parowaniem szyb. Już miałam montować nawiewniki, wycinać uszczelki i kupować osuszacz powietrza. Wilgotność w mieszkaniu, szczególnie po gotowaniu, kąpielach i suszeniu prania sięgała nawet 80%. Zgodnie z tym co mi poradzono sprawdziłam kratki wentylacyjne- każda miała w pakiecie przymocowaną tzw. ‚siateczkę’, usunęłam siateczki i problem wilgotności zniknął niemal w jeden dzień!!!

  • Redakcja

   Cieszymy się, że udało się znaleźć przyczynę parujących szyb w mieszkaniu.
   Widocznie na tych siateczkach gromadziła się wilgoć a to następnie ułatwiało gromadzeniu się kurzu na tych siateczkach co z kolei zaburzało prawidłową wentylację.
   Nie mniej – polecamy zamontować z powrotem podobne rozwiązanie – takie siateczki chronią m.in. przed wdzieraniem się owadów do domu drogami wentylacyjnymi.
   W sklepach budowlanych znajdzie Pani odpowiednie rozwiązania – z większymi oczkami, aby ponownie nie dopuścić do sytuacji, z którą walczyła Pani wcześniej.

 • Aneta

  Witam. Moje okna są zaparowane z rana od wewnatrz na duzej powierzchni. Czy to problem?

  • Redakcja

   Takie zjawisko nie powinno występować – może to świadczyć o słabej wentylacji w pomieszczeniu.
   Skraplająca się i długo utrzymująca się woda sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów i pleśni.
   Proszę zadbać o lepszy ruch powietrza w mieszkaniu – uchylanie okien, sprawdzenie drożności kratek wentylacyjnych, ograniczenie parowania w domu (kuchnia, pranie itp.).

 • Gosia

  U mnie w domu rano jak wstaje to po wewnętrznej stronie okna jest pełno wody, wilgotność w mieszkaniu całym jest na poziomie ok 65 % jak powiesze pranie to nawet 75 %. Co mam z tym zrobić, co może być przyczyną.

 • Rafał

  Witam. Moje okna wycieram codziennie. Wywietrzniki są otwarte, wentylacja teoretycznie działa dobrze (to nowy budynek). Nawet mam na parapetach pochłaniacze wilgoci. Nic to nie daje. Pochłaniacze puste a woda skrapla się jak się skraplała. Niestety nie są to małe ilości. Gdyby problem dotyczył tylko pokoju z aneksem, ale nie. Okna są mokre w każdym pokoju.

  • Redakcja

   Podobnie jak poprzednim komentującym możemy odpowiedzieć i Panu, że czasami zdarzają się przypadki szczególne i jeśli w domu jest zachowana prawidłowa wentylacja oraz są spełnione inne punkty, które poruszyliśmy we wpisie to należy szukać problemu w samej budowie domu lub warunków w jakich powstawał lub w miejscu w jakim się znajduje.

 • Agnieszka

  Witam. U mnie w domu masakra. Codziennie szczególnie rano woda leje się z okien. Zamontowane nawiewniki a w domu wilgotność dalej 80%. Codziennie wierzę. Po godzinie wilgotność wraca do 80%. W kratkach wentylacyjnych czuć powiew. Ratunku!!!!!

 • Write a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podaj wynik działania: *