Sposoby na optyczne powiększenie wnętrza w małych pokojach

Ostatnio powszechnym problemem dla wielu ludzi staje się zbyt mała przestrzeń mieszkalna. Dostępne w dużych miastach mieszkania nie grzeszą zbyt dużym metrażem, a to powoduje, że coraz częściej szuka się licznych sposobów na to, aby skutecznie wizualnie zyskać, choć parę dodatkowych metrów przestrzeni. Jaki sposobami da się uzyskać taki właśnie efekt?

Lustra, lustra i jeszcze raz lustra

Z oczywistych względów nie da się fizycznie powiększyć żadnego mieszkania. Da się jednak całkiem skutecznie spowodować, że wizualnie każda przestrzeń stanie się o wiele większa niż na to wygląda. Efekt ten da się uzyskać oczywiście dzięki zamontowaniu w takiej przestrzeni lustra.

Z powodzeniem stosować ten trick można zarówno w ciemnych korytarzach, gdzie lustra wykorzystywane są najczęściej, lecz także w małych łazienkach czy też w salonach.

Oprócz tego, że lustra powodują złudzenie większej przestrzeni, to także przyczyniają się do odbijania, a tym samym generowania większej ilości światła w pomieszczeniu. A to również powoduje zwiększenie optycznej wielkości pomieszczenia.

Zadbajmy o okna

Światło, a konkretnie mówiąc, jego ilość w danym pomieszczeniu powoduje, że wydaje się ono większe. Z tego powodu, jeśli szuka się optycznego powiększenia pomieszczenia, kolejnym krokiem powinno być zwiększenie ilości naturalnego światła w nim.

A to oczywiście można zrobić poprzez odpowiednie dostosowanie okien. Oczywiście nie każdy jest w stanie posiadać piękne i duże okna drewniane, lecz to jeszcze nie oznacza tego, że nic nie da się zrobić z ilością światła pochodzącego z okien.

Przede wszystkim należy tu zadbać o firany w oknach. Nie mogą one być grube, ciemne i nieprzepuszczające światła, ponieważ skutecznie będą one ciążyły na oknach. Żeby wydobyć z nawet małego okna, więcej światła poleca się cienkie, lekkie i jasne lub nawet półprzezroczyste firanki.

Zadbajmy o kolory wnętrz

O tym, jak niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej kolorystyki w pomieszczeniach, wie praktyczne każdy. Z tego powodu np. powszechnie używa się jasnych kolorów w zacienionych korytarzach, dzięki czemu zyskuje się nieco optycznej przestrzeni.

Ten sam zabieg z powodzeniem stosować można także w innych pomieszczeniach. Jasne kolory ścian, mebli, czy też znajdujących się w pomieszczeniu dodatków bardzo skutecznie powodują, że wnętrza są jaśniejsze, a co za tym idzie, oczywiście optycznie większe.

Sprytne i kreatywne meble

Z pewnością każdy podczas przeprowadzki mógł się przekonać, jak dużo miejsca w pomieszczeniach zajmują meble. Usunięcie z nich, choć połowy powoduje, że dane pomieszczenie staje się niemal dwukrotnie większe.

Z tego właśnie powodu poleca się w miarę możliwości ograniczenie ilości mebli. Oczywiście nie da się tego zrobić całkowicie, dlatego poleca się stosowanie uniwersalnych i wielofunkcyjnych mebli. Idealnie w tym celu sprawdzają się np. puffy ze skrytkami, ławy stojące w przedpokoju, które mogą jednocześnie służyć jako schowek na buty.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *