Renowacja okien do zabytków

Renowacja okien zabytkowych – o czym należy wiedzieć?

W dobrych warunkach drewniane okna mogą posłużyć nawet ponad 150 lat. Warto więc o nie dbać, zwłaszcza jeśli są to piękne, zabytkowe okna, wykonywane zgodnie ze sztuką stolarki drewnianej sprzed wieku. Przedwojenne okna to często prawdziwe dzieła sztuki.

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem domu, mieszkania lub kamienicy z takimi oknami, podpowiemy Tobie w jaki sposób wzbogacić się w nowoczesne okna, które zachowają ten niepowtarzalny charakter i styl oryginalnych okien.

Cuda, których już nie ma

Okna zabytkowe charakteryzowały się wyjątkowym podejściem do projektowania. Nie stanowiły zwykłych elementów konstrukcyjnych – były ozdobą domu. Po dziś dzień w starych kamienicach zachowało się sporo takich ram okiennych; niestety większość z nich jest w opłakanym stanie ze względu na wysokie koszty remontu.

Obecnie nie produkuje się już masowo takich okien. Na szczęście istnieją przedsiębiorstwa takie jak nasze, wykonujące drewniane okna na zamówienie, w tym również okna zabytkowe o indywidualnym charakterze i stylu. Dlaczego warto? Ponieważ w czasach, gdy wszystko jest takie samo, produkowane masowo, odrobina indywidualności pozwala na wyróżnienie się z tłumu. Poza tym zabytkowe domy to cząstka naszej historii, której nie można pozwolić odejść w zapomnienie.

Renowacja okien czy ich odtworzenie?

Odnowa zabytkowej stolarki jest procesem długotrwałym i skomplikowanym, która nie zawsze spełnia nasze oczekiwania ze względu na możliwe niedoskonałości oraz naturalne wady okien z dawnych lat, które obejmują: gorsze parametry cieplne, akustyczne czy kwestie użytkowe jak bezpieczeństwo i mycie – zobacz poradnik dotyczący wyboru okien do domu.

Odtawarzane głowiczki i zdobienia do okien drewnianych

Renowacja okna zabytkowego zazwyczaj obejmuje:

  • usunięcie starej powłoki malarskiej,
  • naprawy stolarskie,
  • dezynfekcję drewna,
  • wzmacnianie konstrukcji i struktury drewna,
  • uzupełnianie ubytków,
  • wymianę kitów,
  • rekonstrukcje brakujących elementów,
  • nanoszenie nowych powłok malarskich i zabezpieczających,
  • wymianę lub renowację elementów metalowych, mosiężnych itp.,
  • pozostałe konieczne naprawy.

Jeżeli drewniana rama jest w dobrym stanie bez śladów gnicia czy działalności mikroorganizmów i korników, takie okno można odnowić z dobrym efektem. Czasami jednak okazuje się, że drewno jest już na tyle uszkodzone, że renowacja jest niemożliwa. To właśnie wtedy warto zdecydować się na wykonanie nowych okien, które będą stanowiły zastępstwo tych oryginalnych.

Profesjonalne odtwarzanie okien zabytkowych

Wykonanie nowej stolarki na wzór zabytkowej wymaga wiedzy i kwalifikacji, dlatego warto powierzyć takie zadanie doświadczonej firmie, zwłaszcza gdy obiekt jest objęty nadzorem konserwatorskim. W tym zakresie polecamy nasze usługi – wykonujemy okna zabytkowe na zamównienie. Specjalizujemy się w tworzeniu drewnianych okien, również tych zabytkowych.

Nasze możliwości najlepiej pokazuje przykład jednej z wielu naszych prac, który wymagał od nas odwzorowania dziesiątek okien drewnianych (najedź myszką, aby zobaczyć efekt przed i po):


Okno drewniane z kamienicyOdtworzone, stylizowane okno zabytkowe

Nowo wykonane okna stylizowane na zabytkowe nie tylko estetycznie wyglądają, ale mają również wszystkie zalety nowoczesnych konstrukcji okiennych, w tym niższy współczynnik przenikania ciepła, lepsze parametry akustyczne i solidne zabezpieczenia antywłamaniowe.

Pamiętajmy również, że nowe okna do zabytkowych kamienic, domów i innych obiektów objętych nadzorem konserwatora zabytków muszą spełniać szereg wymogów, które umożliwią ich w pełni legalny montaż.

4.5/5 - (2 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *