Oddanie mieszkania pod wynajem - przygotowanie

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Czy wiesz, że wartość mieszkania do wynajęcia zależy od wielu czynników? Na niektóre nie masz wpływu, ale większość z nich możesz kontrolować. Dowiedz się jak przygotować mieszkanie przeznaczone do wynajmu tak, by zwiększyć jego wartość przy niewielkim nakładzie środków finansowych.

Po pierwsze: małe odświeżenie

Każde mieszkanie, które jest już od jakiegoś czasu użytkowane, ma swoją historię widoczną na podłodze, ścianach, suficie, meblach, czy też przedmiotach użytkowych. A to dziura w tynku, a to przetarta farba, a to ślady zabitego komara na ścianie, plamy po rozlanym winie, odbarwienia itp. Nowi lokatorzy niekoniecznie muszą chcieć zapoznawać się z historią poprzednich właścicieli. Mieszkanie, które wygląda jakby przed chwilą odbywała się w nim studencka impreza, z pewnością nie wzbudzi dobrego wrażenia i nie sprawi, że lokatorzy chętnie zapłacą więcej.

Warto poświęcić trochę czasu na odmycie podłóg i mebli, a w razie potrzeby nawet delikatne odmalowanie ścian. Zajmie Ci to najwyżej kilka dni, a mieszkanie będzie sprawiało wrażenie nowego i w wyższym standardzie.

Zadbaj o kluczowe elementy lokalu

jasna łazienka w mieszkaniuWedług osób poszukujących mieszkań, najważniejsze są dwa pomieszczenia: kuchnia i łazienka. Na podstawie wyglądu i funkcjonalności tych dwóch miejsc, wynajmujący najczęściej podejmują decyzję o chęci zamieszkania w danym lokalu.

Nie oznacza to, że inne pokoje są zupełnie nieistotne, jednak o kuchnię i łazienkę trzeba zadbać: naprawić cieknący kran, odszorować i odgrzybić fugi w kafelkach, pozbyć się kamienia i wypolerować chromowane elementy. Do kuchni warto wstawić meble o nieco wyższym standardzie niż te najtańsze, natomiast w łazience (o ile jest taka możliwość) zainstalować prysznic zamiast wanny.

Okna zwierciadłem duszy mieszkania

Stan i wartość mieszkania można poznać po oknach. Stare, drewniane okna (o ile nie są odrestaurowane i utrzymane w dobrym stanie) będą charakteryzowały się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, a więc po prostu temperatura będzie uciekała na zewnątrz budynku, a do środka przedostawać się będzie chłodne powietrze, zwłaszcza w zimie.

Stare drewniane okna, można spotkać jeszcze w zabytkowych, zapuszczonych kamienicach. Co innego jeśli drewniane okna są odremontowane lub nowe – wtedy takie mieszkanie wiele zyskuje. Drewniane okna wykonane w nowoczesnej technologii są ciepłe, bardzo wytrzymałe i ładnie wyglądają.

Pamiętaj, że nawet najlepsze, najwyższej klasy okna drewniane bądź plastikowe stracą swój urok, gdy będą po prostu brudne i zakurzone (zobacz: Mycie okien na naszym blogu). Dlatego przygotowując mieszkanie pod wynajem, nie zapomnij dokładnie umyć szyb, ram okiennych i parapetów.

Pamiętaj o drobnostkach

porządek w kuchniZanim zaprezentujesz lokal, rozejrzyj się po mieszkaniu i sprawdź drobiazgi, które teoretycznie są bez znaczenia, jednak w ogólnym rozrachunku mogą wpłynąć na czyjąś decyzję. Na przykład taka spalona żarówka – niby nic, a jednak pozostawia złe wrażenie, jeżeli jeszcze do tego gdzieś skrzypią zawiasy w drzwiach, a z kranu kapie woda – wynajmujący może odnieść złe wrażenie.

Biednemu studentowi wszystko jedno, jeżeli jednak chcesz zarabiać na wynajmie lepsze pieniądze, a studenci nie są Twoją grupą docelową, zadbaj o to, by potencjalny wynajmujący nie mógł przyczepić się do najmniejszej drobnostki.

5/5 - (3 votes)

4 Comments

 • Eryk Wroński

  Ja nie wiem, co w głowach mają ludzie, którzy na wynajem dają brzydkie mieszkania 🙁 szkoda tracić czas na zainwestowanie w mieszkanie i odnowienie go? no to szybko się lokatora nie znajdzie…

  • Redakcja

   Dziękujemy za komentarz. Absolutnie się zgadzamy i we wpisie podkreślamy, że nawet małe poprawki potrafią zupełnie zmienić odbiór takiego mieszkania przez potencjalnego wynajmującego/kupującego.

 • Andrzej Konieczny

  Przede wszystkim trzeba zadbać o sprawne zamki. W zużytym zamku bardzo łatwo o złamanie kluczy, nawet tych najsolidniejszych. Wolałbym nie narażać na to ani siebie, ani swoich lokatorów.

  • Redakcja

   Dziękujemy za dodanie rady ze swojej strony. Rzeczywiście o wysłużonych zamkach również należy pamiętać, nawet w użytkowym przez nas mieszkaniu.

 • Write a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podaj wynik działania: *