Letnie inspiracje w dekoracji wnętrz

Dekoracja wnętrz nie musi pozostawać taka sama przez cały rok. Oczywiście nie ma potrzeby zmieniać całego wystroju mieszkania w każdej porze roku, ale istnieje cała masa rzeczy, które zmienić można łatwo, a które pozwalają w znacznym stopniu odmienić wnętrze domu. Inspiracje na lato to przede wszystkim nawiązania do tej właśnie pory roku – a więc symboliczne otwarcie wnętrza na świat na zewnątrz.

Letnie inspiracje – lato również wewnątrz domu

Lato to nie tylko warunki klimatyczne na zewnątrz, ale pora roku, która ma znaczny wpływ na życie ludzi. Współcześnie przyzwyczailiśmy się w znacznym stopniu do tego, że pory roku nie mają większego wpływu na wnętrza naszych domów, które pozostają z grubsza niezmienne przez cały rok. Jeżeli następują jakieś zmiany, to są one raczej nieznaczne – drobne akcenty, które co najwyżej przypominają o upływającym czasie.

Drewniany ogród zimowy

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tek było. Dawniej – zwłaszcza na wsiach – ludzie żyli porami roku, które w znacznym stopniu determinowały ich życie. To, jak wyglądały mieszkania było więc w znacznej mierze zależne od zmieniającej się pogody. Biorąc pod uwagę, że nawiązania do tradycji są coraz bardziej w modzie, warto wrócić do tych zapomnianych zwyczajów.

Lato to okres, w którym w przyrodzie wszystko kwitnie, a później dojrzewa. Dominują kolory takie, jak: żółcie, złoto i czerwienie, ale również błękity. A przede wszystkim zieleń. Urządzając więc przestrzeń w swoim mieszkaniu warto więc pamiętać o tych właśnie kolorach. Nawet niewielkie akcenty – jak odpowiednio dobrana narzuta na kanapie mogą bardzo dużo zmienić.

Zwiewne tkaniny na lato

Lato to okres, w którym dominują wysokie, a czasem nawet zbyt wysokie temperatury. Warto zatem nie tylko pozostawić okna w mieszkaniu otwarte (niektórzy praktycznie nie zamykają ich przez kilka miesięcy), ale również zadbać o odpowiedni przepływ powietrza. Latem nie bójmy się przeciągów – nie wyrządzą one nikomu żadnej krzywdy. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji pomieszczenie w mieszkaniu sprawi, że temperatura będzie niższa, a komfort większy.

Warto zastanowić się nad wymianą zwykłych zasłon na różnego rodzaju zwiewne i kolorowe tkaniny – okna drewniane tak ozdobione będą wyglądały latem doskonale. Tego rodzaju materiały powieszone również w otwartych drzwiach pomiędzy pomieszczeniami nie tylko dodają kolorów, ale również podkreślają ruch ciepłego powietrza wewnątrz domu i dodają letniego klimatu w mieszkaniu.

Rośliny w domu latem

Warto zadbać również o odpowiednie rośliny. Lato to czas, w którym większość roślin doniczkowych może stać nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz okien, czy na tarasie. Odpowiednia ilość roślin w mieszkaniu pozytywnie wpływa na wilgotność powietrza – co bardzo ważne przy wysokich temperaturach.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *