Solidne okna z drewna do domu

Po czym poznać dobre okna drewniane?

Rozróżnienie dobrego okna od takiego niskiej jakości, może być trudne dla laika, czyli osoby nieposiadającej specjalistycznej wiedzy. Wybór stolarki okiennej to decyzja na lata, dlatego warto poznać charakterystykę poszczególnych gatunków drewna jak i certyfikaty, które świadczą o właściwej konstrukcji okna.

Aby uniknąć problemów i rozczarowań, drewniane okna najlepiej zamawiać u producenta lub oficjalnego dystrybutora. W ten sposób oprócz pewności dobrego zakupu, możemy również otrzymać wyczerpujące informacje, pozwalające na dokonanie najlepszego wyboru. W tym artykule podpowiadamy jakie obowiązują standardy i po czym poznać dobre okna drewniane (sprawdź również czym powinny się cechować dobre okna do domu – niezależnie od materiału, z którego są wykonane).

Rodzaj materiału

W tym artykule skupiamy się na okna drewnianych – w jednym z wcześniejszych wpisów pisaliśmy czy wybrać okna drewniane czy plastikowe. Szeroko tam omówiliśmy zalety i wady każdego z materiałów.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na konstrukcję ramy oraz rodzaj materiału, z którego została wykonana. O gatunkach drewna napiszemy w następnym artykule, więc teraz tylko pokrótce omówimy:

Najpopularniejsze w polskim budownictwie są okna z sosny, świerka i modrzewia. Sosna i świerk charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, czyli lepiej izolują, przez co nadają się do miejsc, w których panują niskie temperatury. Z kolei modrzew może być lepszy na tereny o dużym zawilgoceniu np. nadmorskie, ze względu na wyższą wytrzymałość na warunki atmosferyczne i przenikanie wilgoci. Dąb czy gatunki egzotyczne cechuje wysoka twardość oraz ciekawe usłojenie.

Okna drewniane cechują się wysoką trwałością, ale też wyższą ceną w porównaniu do okien z PVC. Osoby, które nie chcą wydawać zbyt dużych sum na stolarkę okienną, mogą rozważyć wybór okien plastikowych z okleiną drewnopodobną, jednak jest to nadal okno plastikowe pozbawione zalet drewna – sprawdź dlaczego warto wybrać okna drewniane. Rozwiązanie to również wyłącznie przypomina okno drewniane – okleiny bardzo łatwo jest odróżnić od profili wykonanych z  drewna.

Klejenie okna

Wszystkie okna drewniane mogą być wykonane zarówno z litej klejonki, jak i z klejonki łączonej mikrowczepami. W pierwszym przypadku profil składa się z 3 warstw lameli ułożonych naprzemiennie względem przebiegu słojów, co zapobiega paczeniu drewna i wzmacnia całą konstrukcję.

Drugim sposobem jest sklejanie ze sobą krótszych kawałków, zakończonych minizłączami (mikrowczepy) i sklejonych klejem wodoodpornym. Wytrzymałość takiego łączenia jest porównywalna do okien ze sklejki litej, ale na zewnętrznych warstwach klejonki złącza mogą być widoczne, co obniża walory estetyczne. Dlatego na ogół w przypadku rozwiązań na tzw. mikrowczepy lepiej jest się zdecydować na farby kryjące.

Certyfikaty i atesty

Certyfikat na okna (ift Rosenheim)

Certyfikat na drzwi (ift Rosenheim)O jakości zastosowanych materiałów i rozwiązań najlepiej świadczą atesty i certyfikaty, jakimi oznaczone są produkty. Szczególnie ważne jest to przy oknach antywłamaniowych, które muszą charakteryzować się odpowiednią klasą odporności wg. norm i certyfikatów. Jeżeli chcesz sprawdzić według jakich standardów produkujemy nasze wyroby – wszystko możesz obejrzeć tutaj. Atesty to najważniejsza informacja świadcząca o tym, czy okno spełnia wymagane standardy, czy też nie.

4.2/5 - (4 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *