Automatyczne rolety do domu – czy warto?

Bezpieczeństwo to jedna z najbardziej podstawowych kwestii, o jakich należy pamiętać, wyposażając nowy dom. Rozwiązaniem, które znacznie zwiększa jego poziom są automatyczne rolety. Zwiększają one również znacznie komfort mieszkańców. Czy warto się na nie zdecydować? Jakie są wady i zalety posiadania rolet automatycznych w domu?

Zalety rolet automatycznych

Rolety automatyczne pełnią dwie funkcje. Po pierwsze zwiększają bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane rolety może nie czynią z domu niezdobytej twierdzy, ale praktycznie uniemożliwiają dostaniu się przez okna do niego osób niepowołanych. Służą do tego rolety antywłamaniowe, choć każde z tego rodzaju rolet również w pewnej mierze pełnią tę funkcję. Rolety takie można na przykład zamknąć, kiedy mieszkańcy wyjeżdżają na dłużej i chcieliby, by ich dom pozostał bezpieczny.

Z drugiej strony rolety zamknięte cały czas mogą dawać informację potencjalnym włamywaczom, że nikt z domowników nie jest obecny. Rolety automatyczne pozwalają rozwiązać ten problem całkowicie. Mogą być ustawione tak, że podnoszą się w ciągu dnia, sprawiając wrażenie, że dom nie jest zupełnie pusty.

Rolety tego rodzaju znacznie zwiększają również komfort mieszkańców. Ma to znaczenie zwłaszcza w miastach, gdzie przez okna dochodzi do wnętrz duża ilość światła oraz hałasu. Rolety ustawione tak, że automatycznie zamykają się każdego wieczora i otwierają o określonych godzinach znacznie zmniejszają docieranie do wnętrza przeszkadzających bodźców. Dostępne na rynku rolety są dostosowane do różnych rodzajów okien. Zarówna okna drewniane, jak i aluminiowe, tradycyjne i nowoczesne mogą zostać zaopatrzone w tego rodzaju rolety.

Wady rolet automatycznych

Rolety automatyczne nie mają zbyt wielu wad. Może należeć do nich na przykład kwestia estetyki. Jeżeli rolety montuje się w już istniejących budynkach, to znajdują się one często w dość dużych kasetonach (jeśli nie ma miejsca do ich schowania w elewacji), które znajdują się powyżej okien. Nie zawsze takie rozwiązanie wygląda dobrze, choć zawsze przynosi pozytywne – wspomniane wcześniej rezultaty. Wadą takich rolet może być również ich dość wysoka cena – rolety dla całego domu to dość duża inwestycja. Znacznie ją jednak kompensują uzyskane w ten sposób korzyści.

Rolety automatyczne a bezpieczeństwo domu

Jak już wspomniano wcześniej rolety automatyczne w znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo domu. W tym celu poleca się szczególnie rolety antywłamaniowe, których wykonanie całkowicie uniemożliwia sforsowanie zabezpieczonego w ten sposób okna. Rolety szczególnie dobrze sprawdzają się w połączeniu z odpowiednim programatorem, który zapewni ich codzienne podnoszenie i opuszczanie o określonych porach – ma to znaczenie zwłaszcza, gdy przez długi czas nikogo nie ma w domu.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *