3 błędy, których lepiej uniknąć projektując wnętrze

Wielu osobom wydaje się, że urządzanie wnętrza nie jest niczym szczególnie trudnym i są w stanie samodzielnie, bez większego przygotowania zaaranżować wnętrze swojego mieszkania. Oczywiście jest to bardzo błędne przekonanie, które prowadzi do licznych, mniej lub bardziej widocznych błędów, które później będą odbijały się na całym wyglądzie estetycznym danego wnętrza. Jakie są największe błędy, których warto unikać podczas projektowania własnego wnętrza?

Błędy związane z oświetleniem

Nie da się ukryć, że największe błędy, jakie popełniane są przez nieposiadających odpowiedniej wiedzy amatorów, są te związane z oświetleniem danego wnętrza.
Oświetlenie ma ogromny wpływ na to, jak odbierane jest dane pomieszczenie.

Tworzy charakter danego miejsca, buduje jego klimat, a często także podkreśla jego wady, jeśli zostanie zastosowane źle dobrane oświetlenie.

Z tego powodu tak krytycznie ważne jest to, aby nie użyć tylko jednego, górnego źródła światła w danym wnętrzu. I choć jest to rozwiązanie bardzo popularne, często wręcz narzucane przez dewelopera, to jednak alternatywne źródło światła np. w postaci kinkietów ściennych lub też mniejszych stojących lampek, jest wręcz wymagane. W końcu przy dużym, sufitowym oświetleniu nie sposób jest, chociażby tak dobrze wypocząć i się zrelaksować, jak przy niewielkim świetle pochodzącym z kinkietu.

Błędy związane z kolorami

Kolor w mieszkaniu to prawdziwy temat rzeka. Samo jego dobranie już sprawia wielu osobom ogromne problem. W końcu to, jaki kolor ścian pasuje do koloru mebli, czy też do dostępnego w danym mieszkaniu oświetlenia, samo w sobie nie jest zbyt proste.

To już jednak jest sprawa nieco bardzo zaawansowana. Skupmy się zatem na najczęstszym błędzie, który popełniany jest podczas dobierania kolorystyki danego wnętrza. A jest nim wykorzystanie jednego koloru dominującego na ścianach całego pomieszczenia. I nie ma tu znaczenia, czy wybiera się kolor biały, żółty, czy też krwiście czerwony. Umieszczenie go na wszystkich ścianach danego wnętrza tworzy niemałego potworka.

Żeby odpowiednio dobrze dobrać rozłożenie kolorów na ścianach, powinno się pamiętać zasadzie 60:30:10. Mówi ona o tym, że 60% kolorystyki wnętrza powinno być utrzymanych w dominującym kolorze, 30% w kolorze dopełniającym, a pozostał 10% w intensywnym kolorze zawartym w dodatkach.

Błędy związane w oknami

Ostatnim bardzo często popełnianym błędem przez osoby mające większej wiedzy na temat projektowania wnętrz, jest ten związany z oknami. Błąd ten wiąże się z zastosowaniem przy oknach dużych, często mocno marszczonych firanek.

I nie ma tu znaczenia, czy posiada się piękne i bardzo drogie okna drewniane, czy też tanie plastiki. W każdym z tych przypadku takie firanki będą skutecznie zaburzały całe okno w danym pomieszczeniu.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *