konserwacja okien z drewna

Konserwacja okien drewnianych i sposób ich użytkowania

Aby drewniane okna dobrze służyły przez dziesięciolecia, należy je regularnie czyścić i konserwować. W poniższym poradniku znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących eksploatacji oraz metod konserwacji okien od firmy Bracia Nowaccy.

Po pierwsze: przygotowanie do montażu

O parametrach okna i jego żywotności decyduje wiele czynników; nie tylko sama budowa ramy, ale również sposób i miejsce montażu. W wilgotnych pomieszczeniach może dochodzić do stopniowego wypaczania i niszczenia drewna, nawet mimo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%, gdyż powyżej tej granicy drewno pęcznieje, co może doprowadzić do uszkodzenia stolarki. Na czas budowy, remontu pomieszczeń do momentu usunięcia wilgoci budowlanej, należy intensywnie wentylować pomieszczenie i systematycznie badać poziom wilgotności pomieszczeń.

Jeśli przed montażem okno jest przechowywane przez dłuższy czas, powinno być zabezpieczone przed zabrudzeniem i zapyleniem oraz schowane w krytym, suchym i wentylowanym pomieszczeniu.

Okna zaleca się ustawiać w pozycji pionowej na drewnianych podkładach na wysokości min. 100 mm od podłoża. Przechowując kilka sztuk trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie stykały się powłokami malarskimi, a do odgrodzenia wykorzystać miękkie przekładki z tworzyw piankowych. Liczba opartych o siebie okien nie powinna przekraczać 6 szt.

Po drugie: montaż

Stolarka okienna musi być montowana przez osoby posiadające w tym zakresie odpowiednie kwalifikacje. Instalacja przez osoby nieuprawnione jest niezalecana ze względu na możliwość uszkodzenia ramy okiennej i utraty gwarancji od producenta. Nieprawidłowy montaż może spowodować nieszczelności, utrudnione zamykanie i otwieranie skrzydła, a nawet zniszczenie całego okna i utratę gwarancji.

Zaleca się, aby tego typu prace przeprowadzały ekipy montażowe autoryzowane przez producenta. Po wbudowaniu stolarki okiennej trzeba wyregulować okucia zgodnie z poniższą instrukcją.

Okucia - regulacjaRegulacja okuć w oknach

Źródło: ROTO / VBH

Po trzecie: eksploatacja

O sposobach pielęgnacji okien z drewna pisaliśmy więcej w artykule: Pielęgnacja okien drewnianych – Poradnik, czyli co należy wiedzieć. Podajemy w nim techniki pielęgnacyjne, polecane środki oraz informacje o czynnikach, które mają wpływ na trwałość okien.

Okna, jak każdy inny produkt, wymagają odpowiedniego użytkowania. Niestosowanie się do zaleceń producenta może skutkować krótszą żywotnością, rozszczelnieniem i zniszczeniem powłoki ochronnej. 2 razy w roku należy przeprowadzać czynności konserwacyjne ram, ościeżnic i okuć.

Zaleca się, aby wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 70%, gdyż może wystąpić zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej szybie w okolicach mostków termicznych. Zjawisko to ustępuje po rozszczelnieniu okien i osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Nie wolno szarpać za ruchome części ani gwałtownie otwierać/zamykać skrzydeł, gdyż grozi to uszkodzeniem elementów ruchomych, ramy, a także szyby. Powłoka zabezpieczająca nie jest odporna na zarysowania, dlatego zabronione jest stosowanie ściernych środków czyszczących oraz używanie ostrych narzędzi.

Dla zachowania sprawności i niezawodności funkcji okna należy bezwzględnie przestrzegać poniższych instrukcji.

Prawidłowe użytkownie - otwieranie okienŹródło: ROTO / VBH

Jeśli zauważysz nieszczelności w oknie np. przedostające się powietrze lub przecieki wodne podczas deszczu, zalecamy wyregulowanie okuć, sprawdzenie uszczelek oraz usunięcie luzu pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą; można to zrobić  zwiększając docisk na rolkach w okuciach.

Po czwarte: regularne czyszczenie i mycie

Okna należy myć tak często, jak wymagają tego warunki. Nie ma ograniczeń co do mycia szyb, natomiast stolarkę zalecamy czyścić przynajmniej 2 razy w roku (sprawdź: Wiosenne porządki – przygotowanie okien na wiosnę). Najpierw należy wymieść i usunąć wszystkie większe zabrudzenia (błoto, gnijące liście itp.), i przemyć szyby, ramy oraz ościeżnicę wodą. Następnie użyć dedykowanych środków do mycia szyb oraz lakierowanego drewna. Po wysuszeniu stolarki, należy nanieść miękką szmatką substancję konserwującą do drewna w formie mleczka. Taka powłoka chroni lakier, zapobiega jego pękaniu oraz działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: promienie UV, deszcz i mróz.

Do wszystkich czynności zalecamy stosowanie dedykowanych środków czyszczących, które mogą być stosowane do drewna. Nie wolno używać preparatów naruszających strukturę lakieru np. środki ścierne, popularne środki chemii gospodarczej.

Po piąte: okresowa konserwacja

Dla zapewnienia długoletniej żywotności stolarki okiennej i zachowania gwarancji od producenta, należy przeprowadzać regularne, okresowe konserwacje 2 razy w roku – jesienią i wiosną. Prace powinny obejmować ramę okna, ościeżnice, uszczelki, okucia, zawiasy i elementy ruchome, a wszystkie czynności warto wpisywać do książeczki gwarancyjnej.

Jak prawidłowo konserwować okna?

  • Należy zacząć od dokładnego obejrzenia stanu powłoki malarskiej i uszczelek, sprawdzenia luzów na zawiasach i ewentualnego wyregulowania okuć.
  • Przynajmniej raz w roku trzeba naoliwić ruchome elementy i okucia, najlepiej specjalnymi smarami zalecanymi przez producenta.
  • Dwa razy w roku trzeba konserwować powłokę malarską za pomocą mleczka zabezpieczającego.
  • Jeśli zauważysz oznaki zagrzybienia – użyj specjalnych, nieagresywnych dla powłoki preparatów grzybobójczych.
  • Uszczelki należy przeglądać pod kątem ich uszkodzenia i przesmarować wazeliną. W przypadku pęknięcia uszczelki, zaleca się wymianę na nową.
  • Jeśli podczas przeglądu zauważysz łuszczenie się lakieru lub zarysowania: uszkodzenia wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie oczyścić z kurzu oraz pyłu, a następnie pokryj dwiema warstwami farby.
  • W przypadku głębokich zarysowań na głębokość całej warstwy farby, uszkodzone miejsca należy wygładzić papierem ściernym i zaimpregnować, a następnie pokryć dwiema warstwami farby.

Wszystkie preparaty, o których powyżej mowa powinny być dedykowane do stolarki okiennej i zatwierdzone do użytku przez producenta okien. Odpowiednie środki znajdziesz w punktach sprzedaży okien. Stosowanie substancji niedopuszczonych przez producenta może skutkować utratą gwarancji i uszkodzeniem okna. Istnieje możliwość wykonania odpłatnego przeglądu wykonywanego przez serwis producenta.

Dbanie o okna = gwarancja satysfakcji

Okna i drzwi od firmy Bracia Nowaccy  charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i bardzo dobrą powłoką zabezpieczającą, wytrzymującą nawet 20 lat  bez żadnych uszkodzeń, złuszczeń czy przebarwień oraz konieczności malowania, pod warunkiem przeprowadzania regularnych konserwacji.

Powyżej opisane czynności i przestrzeganie wytycznych gwarantują bezproblemowe i satysfakcjonujące użytkowanie okien przez kilka dekad. Jest to więc długoterminowa inwestycja, która naprawdę się opłaca!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj wynik działania: *