Jak zabezpieczyć okna w domu przed dziećmi

Jak zabezpieczyć okna przed dzieckiem?

Każdego roku media donoszą o co najmniej kilku wypadkach, w których dziecko wypadło przez okno. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, niekoniecznie musi być to wina opiekunów, by doszło do nieszczęścia. Dlatego, jeśli w Twoim domu przebywają małe dzieci, polecamy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okien.

Kuszący świat zewnętrzny

Małe dzieci są bardzo aktywne: raczkują, chodzą, dotykają wszystkiego i próbują rozpracować działanie różnych przedmiotów. Są ciekawe świata i nie ma co ich winić za to, że czasami pchają się w kłopoty. Starsze dzieci natomiast lubią testować różne zachowania i wystawiać się na niebezpieczeństwa. I nie myślą o tym, że zabawa na balkonie, albo na parapecie może skończyć się źle. To rodzice muszą zadbać o to, by maluch był absolutnie bezpieczny.

Okna są w każdym budynku, a ich otwarcie mieści się w możliwościach już 2-letniego dziecka. Niekoniecznie musi być to świadoma decyzja, wystarczy przypadek, chwila nieuwagi, by maluch wystawił się na wielkie ryzyko. Specjalnie dla rodziców powstały zabezpieczenia okien, uniemożliwiające ich przypadkowe otwarcie.

Rodzaje zabezpieczeń

Klamka Hoppe z kluczykiem do okna
Źródło: Strona HOPPE.

Na rynku istnieje co najmniej kilka różnych ochron utrudniających lub uniemożliwiających otwarcie okna.

 • Klamka z przyciskiem – to bardzo popularne i skuteczne rozwiązanie, wymagające wcześniejszego wciśnięcia guzika w celu odblokowania mechanizmu. Dopóki maluch nie zrozumie mechanizmu działania i go nie opanuje, nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć okna. To jednak działa tylko do pewnego wieku, a jeśli masz w domu i starsze, i młodsze dziecko, istnieje ryzyko, że starszak otworzy okno, nie zwracając uwagi na to, że maluch może skorzystać z okazji.
 • Klamka z kluczykiem – pewniejszą propozycją są klamki blokowane na zamek. Tutaj, dokładnie jak w przypadku drzwi, żeby otworzyć skrzydło, konieczne jest przekręcenie kluczyka w mechanizmie. Tylko osoba dorosła, dysponująca dostępem do klucza będzie w stanie je otworzyć.
 • Moskitiera – a co, jeśli nie chcesz blokować możliwości otwierania? Wtedy dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie na ramę moskitiery. Nie jest to 100% pewne zabezpieczenie, jednak stanowi dodatkową zaporę przed wychylaniem się przez okno. Ponadto moskitiera uniemożliwia przedostawanie się do mieszkania komarom, muchom i innym insektom.
 • Blokady ograniczające rozwarcie okna – innym sposobem jest jeszcze założenie urządzeń, dopuszczających uchylenie skrzydeł jedynie na ograniczoną szerokość. Taki ogranicznik chroni również przed przypadkowym otwarciem uchylonego okna np. pod wpływem silnego podmuchu wiatru.

Inne zagrożenia

Wypadnięcie z okna to najczarniejszy scenariusz, ale zdarzają się również inne wypadki. Nowoczesne szyby wykonane są z odpornego, nietłukącego się szkła, jednak w starszych modelach były instalowane zwykłe szklane szyby, które stosunkowo łatwo było rozbić i poważnie się pokaleczyć.

Kolejnym, częstym wypadkiem jest przytrzaśnięcie palców maluszka. Przed przypadkowym zatrzaśnięciem okna chronią specjalne blokady tzw. stopery, uniemożliwiające całkowite zamknięcie skrzydła. Z reguły są to bardzo proste gadżety z gumy lub plastiku, które wkłada się w zawiasy.

To tylko niektóre z zabezpieczeń. Na rynku istnieje ich znacznie więcej, warto więc rozejrzeć się za odpowiednimi gadżetami, które uchronią Twoje dziecko przed nieszczęśliwym wypadkiem. Podczas zakupu należy zwracać uwagę na certyfikaty i atesty, gdyż tylko atestowane zabezpieczenia są godne zaufania. Przestrzegamy przed zakupem tanich zabezpieczeń, które w decydującym momencie mogą zawieść.

Nasza firma wykonuje okna drewniane na zamówienie i istnieje możliwość zamontowania zabezpieczeń do zamawianego modelu – polecamy tutaj rozwiązania klamki z kluczykiem. Dlatego, jeśli masz zamiar kupić okno, a w Twoim domu są dzieci lub spodziewasz się przyjścia na świat nowego członka rodziny, zgłoś się do nas. Gwarantujemy, że do kwestii bezpieczeństwa podchodzimy bardzo poważnie.

4.2/5 - (4 votes)

2 Comments

 • Wojtek Kampiński

  Ja w newralgicznych miejscach polecam szyby wzmacniane Ja zamawiałem okna z szybą hartowaną tak żeby dzieci nie mogły zbić szklanej ściany i w pełni spełniają swoje zadanie co nie raz już potwierdziły kiedy zostały uderzone zabawkami czy też innymi przedmiotami.

  • Redakcja

   Bezpieczna szyba to również taka, która mimo stłuczenia nie spowoduje rozsypu niebezpiecznych, ostrych elementów. Zupełnie jak przednia szyba w samochodzie szkło jest wzmacniane specjalną folią, dzięki czemu w razie rozbicia szkło nie kaleczy.

 • Write a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podaj wynik działania: *