Samodzielny pomiar okien

Jak zmierzyć okna na potrzeby wyceny

Wymiary okien zawsze powinny być zdejmowane przez fachowców zajmujących się montażem. Pozwoli Ci to uniknąć nieporozumień i problemów w razie podania niedokładnych wymiarów.
Jednak chcąc uzyskać ofertę na okna do domu warto mieć przy sobie choćby poglądowe wymiary, gdyż tylko na ich podstawie otrzymasz wycenę. Jak to zrobić, żeby się nie pomylić?

Wycena na podstawie rozmiaru

Przykładowa wycena okien

W odróżnieniu od wielu innych produktów, okien nie wycenia się na sztuki czy metry, ale dokładnie według ich wymiarów. Dlatego, jeśli chcesz od razu otrzymać wiarygodne informacje o kwocie, jaką przyjdzie Ci zapłacić za kupno i montaż okna, musisz znać jego wielkość.

Aby uzyskać rzetelną wycenę na okna potrzebne są wymiary poszczególnych jednostek okiennych. Wymiary te można pozyskać:

  1. Z projektu budowlanego
  2. Samodzielnie zdejmując wymiary z otworów okiennych

Punkt pierwszy pomijamy i skupimy się na samodzielnym pomiarze. Co będzie potrzebne? Oczywiście metr budowlany i pomoc drugiej osoby. Wymiary najlepiej od razu opisywać na naszkicowanym rysunku okna. W ten sposób unikniesz problemów z interpretacją wyników.

Okno musi zmieścić się w otworze okiennym, jednak powinno mieć trochę luzu, tak aby wymiary umożliwiały jego prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie. Pomiędzy ścianą a ramą musi pozostawać pewien odstęp zależny od wielkości i materiału okna, a także rodzaju otworu. W standardowym budownictwie wyróżniamy dwa rodzaje otworów: węgarkowy i bezwęgarkowy.

Z racji różnych typów otworów niezwykle ważne jest uwzględnienie „zapasów” oraz „luzów”, aby montowane okno było solidnie i estetycznie zamontowane. Tym jednak nie należy się przejmować na etapie przygotowania wymiarów na potrzeby kosztorysowania.

Zapraszamy do kontaktu celem uzyskania bezpłatnej wyceny na okna i drzwi drewniane. Przygotowanie oferty jest bezpłatne. Na etapie kosztorysowania mogą Państwo liczyć na fachowe doradztwo naszych specjalistów.

Ostateczne pomiary – tylko przez fachowca

Gdy już zdecydujesz się na kupno i montaż okien, najlepiej skorzystać z wizyty fachowca – montażysty, który samodzielnie zdejmie ostateczne wymiary. W ten sposób unikniesz problemów z ewentualnymi błędami, które mogą sprawić, że okno będzie źle zamontowane, trzeba będzie kuć otwór lub specjalnie go zmniejszać, co nie będzie wyglądało estetycznie i może wpłynąć na gorsze parametry okna w zakresie przenikania ciepła i hałasu.

To najrozsądniejsze podejście, ponieważ jak wskazuje doświadczenie otwory okienne są bardzo różnie przygotowane. Tylko oko fachowca jest w stanie przewidzieć wiele sytuacji związanych z montażem i późniejszym użytkowaniem okna. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza przy montażu okien na miejscu starych.

Z uwagi na różne materiały budowlane oraz techniki mocowań stosowane przed laty nie zawsze „książkowe” podejście do pomiaru gwarantuje nam odpowiednie spasowanie okna do muru.

3/5 - (2 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *