Wymiana zbitej szyby w oknie

Czy można naprawić pękniętą szybę w oknie? Wymiana szyby w oknie

W starych typach okien pęknięte szyby nie były niczym dziwnym, wystarczyło jednak tylko udać się do szklarza, by ten wstawił nową szybę, zakitował krawędzie i wmontował okno na swoje miejsce. W nowoczesnych szybach zespolonych pęknięcia szyb zdarzają się o wiele rzadziej, jednak naprawa jest już trudniejsza. Co zrobić gdy już dojdzie do uszkodzenia?

Mały groźny odprysk

Szkło bezpieczne - rozbicieW zasadzie każde uszkodzenie powierzchni szkła, kwalifikuje szybę do wymiany, ponieważ nawet drobny odprysk osłabia strukturę tafli szkła i może być przyczyną jej pęknięcia. Takie odpryski powstają na przykład gdy mały, ostry kamyczek uderzy z dużą siłą w okno (co zdarza się czasami w mieszkaniach położonych blisko dróg).

Do tego, niekiedy na powierzchni szyby pojawiają się rysy spowodowane myciem ściernymi detergentami albo operowaniem przy szybie ostrymi narzędziami. Są to wady spowodowane niewłaściwym użytkowaniem, które po dłuższym czasie mogą doprowadzić do osłabienia struktury i pęknięcia szyby.

Odpryski i płytkie rysy można spróbować naprawić samodzielnie zestawem, podobnym do tego, jaki używa się do naprawy szyb samochodowych. Efekt estetyczny jest całkiem niezły, a koszt minimalny. Taki zestaw kosztuje kilkadziesiąt złotych i bez problemu można nim załatać małe odpryski oraz irytujące rysy. Niestety, jeżeli pojawiło się głębokie pęknięcie, taką szybę trzeba po prostu wymienić.

Dlaczego szyby pękają?

Pęknięcia nowoczesnych szyb zdarzają się rzadko i najczęściej są wynikiem uszkodzeń mechanicznych, a więc zadziałania jakiejś siły zewnętrznej na taflę szkła. Uszkodzenia mogą być też wynikiem działań czynników termicznych i chemicznych, niewłaściwej lub niestabilnej konstrukcji budynku, błędnego zamontowania okna, nieuprawnionych napraw przez osoby nieupoważnione itp.

Czasami dochodzi również do tzw. samoistnych albo spontanicznych pęknięć np. w wyniku obecności siarczku niklu (NiS), który dostał się do szkła podczas procesu produkcji. Cząsteczki NiS pod wpływem temperatury mogą puchnąć i powodować spontaniczne pękanie powierzchni.

Wymiana szyby w oknie najlepiej przez autoryzowany serwis

Potłuczone szkło - obrazek

Jeżeli doszło do spontanicznego pęknięcia lub wynikło ono z powodu błędnego montażu i powstania naprężeń, wtedy przysługuje Ci wymiana na gwarancji. Jeżeli natomiast uszkodzenie spowodowane zostało innymi czynnikami, wtedy należy liczyć się z koniecznością płatnej wymiany.

Uwaga: pękniętej szyby nie należy usuwać na własną rękę, ani wymontowywać uszkodzonego skrzydła. Najlepiej zgłosić potrzebę takiej wymiany do serwisu, a przeszkoleni monterzy przyjadą na miejsce, dokonają oględzin i stosownych napraw.

Okna zawsze najlepiej serwisować i naprawiać u producenta lub w autoryzowanym serwisie, gdyż wymiana szyby u zwykłego szklarza może skutkować utratą gwarancji. Ponadto nie wszystkie zakłady szklarskie dysponują odpowiednią technologią do naprawy nowoczesnych okien.

3.6/5 - (9 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *