Sposoby na oszczędzanie prądu w domu

Wraz ze zbliżającymi się wielkim krokami podwyżkami cen energii elektrycznej, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, jak zredukować pobór energii przez własne gospodarstwo domowe. Jakimi więc sposobami można wpłynąć na to, że zacznie się zużywać mniej energii elektrycznej? Jakie działania i zasady w codziennym życiu można wprowadzić, aby rachunki za prąd zaczęły przychodzić nieco mniejsze?

Wyłączaj sprzęt elektryczny

Gdy chcemy włączyć telewizor, po prostu sięgamy po pilota. Gdy włączamy komputer, wciskamy guzik, a gdy chcemy naładować telefon, to podłączamy go do już włączonej w gniazdku ładowarki. Wszystko to, choć wydaje się bardzo rozsądne z punktu widzenia wygody, prowadzi także do ogromnych strat energii. Zarówno podłączona ładowarka, jak i niewłączony telewizor, tak naprawdę pobierają niewielką ilość energii elektrycznej, aby zachować tzw. stan czuwania.

I choć wartość zużywanej w ten sposób energii nie jest zbyt wysoka w ciągu jednego dnia, to gdy weźmie się pod uwagę zakres miesięczny lub roczny, tracony tą drogą prąd staje się już bardzo odczuwalny dla wysokości rachunku.

Z tego powodu zaleca się albo odłączenie wszystkiego od gniazdka, albo też zastosowanie listwy zasilającej, dzięki której można łatwo i wygodnie odłączyć lub podłączyć nawet kilka urządzeń jednocześnie.

Zadbaj o okna

Choć wydaje się, że okna nie mają nic wspólnego z wysokością zużywanej energii elektrycznej, to jednak jest to jak najbardziej błędne przekonanie. W przypadku dogrzewania mieszkania elektrycznymi grzejnikami bardzo ważne jest to, aby posiadać najlepsze możliwe jakościowo okna drewniane, które będą nie tylko estetyczne, lecz również będą odpowiednio dobrze zaizolowane cieplnie.

Wymiana oświetlenia

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, to wymiana żarówek, jeśli nadal używa się starszego modelu żarnikowego. Jest to żarówka, która zużywa ogromne ilości energii, dodatkowo posiadając znaczne straty energetyczne.

Oprócz emitowania światła, żarówka żarnikowa generuje także ciepło. W przypadku żarówek Ledowych, które prawie zupełnie się nie nagrzewają, wymiana na nie żarówek żarnikowych stanowi ogromną oszczędność.

Zmiana nawyków

W przypadku oświetlania domu warto także pamiętać o zmianie codziennych nawyków. Chodzi tu m.in. o gaszenie światła w pomieszczeniach, w których się już nie przebywa, lub też utrzymywanie zapalonego światła tylko w jednym pomieszczeniu i ograniczenie ilości zapalanych jednocześnie żarówek.

Zmiana dostawcy energii

W przypadku, gdy powyższe sposoby pozostaną bez większego wpływu na rachunek za prąd, poleca się rozważenie zmiany dostawcy energii lub też przynajmniej zmianę taryfy. Może się bowiem okazać, że gdy zmieni się taryfę na inną, bardziej odpowiadającą naszemu stylowi życia, lub też skorzysta się z oferty nieco atrakcyjniejszej u konkurencji, rachunki mogą znacznie zmaleć.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *