Szprosy w oknach – styl i charakter okien z dawnych lat

Jedni je uwielbiają, twierdząc, że nadają oknom niepowtarzalnego stylu i smaku, a inni natomiast uważają to za przeżytek, który dziś jest oznaką jedynie fanaberii osób, które przywiązują zbyt dużą wagę do designerskich trendów z lat minionych. Jak to zatem jest z tymi szprosami?

Jakie są rodzaje szprosów?

Na wstępie warto może zapoznać się z tym, czym tak naprawdę są szprosy. A są to po prostu listwy, które dzielą okno na kilka segmentów. Oczywiście szpros szprosowi nierówny i na rynku znaleźć można kilka ich rodzai. Są zatem szprosy konstrukcyjne, które wykonane są dokładnie z tego samego materiału co okno.

Okna malowane w kilku kolorach

Najczęściej ich grubość dokładnie określa grubość samej ramy i jest jej niejako przedłużeniem, co ma zwiększać stabilność i wytrzymałość okna. Często stosowane przez okna drewniane. Innym rodzajem szprosów są wersje międzyszybowe, które wykonane są z aluminium i umieszczone są pomiędzy szybami. Ostatnim rodzajem są szprosy naklejane. Są to tzw. szprosy wiedeńskie, które mocowane są od strony zewnętrznej okna i mają za zadanie imitować podział szyby.

Dlaczego warto stosować szprosy?

Powstaje jednak zasadnicze pytanie, czy warto stosować szprosy? Czy faktycznie jest to taki element, który w dzisiejszych czasach nadal spełnia swoje zadanie, czyli zwiększa estetykę i zwyczajnie poprawia wygląd okna? Okazuje się, że tak, choć z drugiej strony jest to obecnie jedyna ich zaleta.

To prawda szprosy są nadal synonimem stylu i charakteru okna. Dzięki nim każde okna, a co za tym idzie cała elewacja budynku, znacznie zyskuje na wyglądzie. Niestety w wyniku znacznego rozwoju technologicznego szprosy utraciły swoją drugą zaletę, czyli wzmacnianie konstrukcji okna. Dziś już nie są one do tego wymagane.

Czy szprosy mają jakieś wady?

Okno dwukolorowe - widok z zewnątrz

Czy stosowanie szprosów niesie ze sobą jakieś wady i problemy? Czy poprawiona strona estetyczna nie powoduje, że rodzą się z tego powodu problemy?
Niestety jak w wielu podobnych przypadkach, tak i w tym coś, co spełnia zadanie jedynie estetyczne, musi jednocześnie pogorszyć w nieznacznym stopniu walory praktyczne. Warto tu przede wszystkim wymienić takie wady jak utrudnione mycie okien.

W końcu zamiast gładkiej tafli szkła otrzymuje się poprzecinane szprosami małe fragmenty szyby, które w zakamarkach listew będą gromadziły brud.

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Jak zatem widać, pomimo tego, że szprosy w oknach dają wiele do wyglądu okna i całego budynku, to jednak mają pewne wady. Nie mniej, jeśli chce się upiększyć swoje okna i nadać im niepowtarzalnego, kojarzącego się z dawnymi latami stylu, tylko dzięki szprosom da się to uzyskać.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *