Wybór: ile szyb do okien?

Okna dwuszybowe i trzyszybowe – które rozwiązanie jest dla Ciebie?

W typowym budownictwie standardem są okna dwuszybowe, czyli dwie tafle szkła oddzielone hermetycznie zamkniętą przestrzenią, wypełnioną gazem (argonem lub kryptonem) o niskiej przewodności cieplnej. Przeważnie takie rozwiązanie wystarczy dla zachowania odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła, ale nie zawsze.

Czy zawsze więcej = lepiej?

Okno z pakietem trzech szyb (dwie komory)Okna trzyszybowe są cieplejsze i charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła (Uw), a te najlepsze nawet poniżej 0,6 W/(m2·K), ale są odpowiednio droższe od modeli z dwoma szybami. Nie zawsze jest to wydatek uzasadniony.

Dobre okna dwuszybowe (jednokomorowe) o niskim Uw w zupełności wystarczą do mieszkań i domów w standardowym budownictwie, gdzie zainstalowane jest konwencjonalne ogrzewanie, a latem skrzydła okien i tak najczęściej są uchylone.

Inaczej sprawa wygląda w tzw. domach pasywnych oraz w miejscach, gdzie panują naprawdę ostre zimy. W takim wypadku okna trzyszybowe (dwukomorowe) będą lepszym rozwiązaniem, gdyż są cieplejsze, zapewniają lepszą izolację i pomagają ograniczyć koszty ogrzewania.

Czym jest dom pasywny?

Okno drewnaine z trzema szybamiDom pasywny można inaczej nazwać energooszczędnym. Jest to standard budownictwa, uwzględniający bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, a także zastosowanie pewnych rozwiązań już na etapie projektowania, które zminimalizują zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie i ochładzanie wnętrza.

Budynki pasywne wykorzystują energię promieniowania słonecznego w sposób bierny, czyli bez wykorzystywania aktywnych rozwiązań. Niekiedy, dla zbilansowania zapotrzebowania cieplnego, wykorzystuje się rekuperatory wspomagające odzysk ciepła z wentylacji i urządzeń elektrycznych. W przypadku tak zaprojektowanego domu okna trzyszybowe są niezbędne.

Dobrze byłoby gdyby takie okno charakteryzowało się jeszcze optymalnym współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej (g), który powinien wynosić przynajmniej 50% dla okna potrójnie szklonego z powłoką selektywną. Jedna z lepszych relacji U i G wynosi  U ≤ 1,3, a g ≥ 45% dla okien aktywnych – takie parametry pozwalają pozyskać energię ze słońca, potrzebną do ogrzania wnętrza, przy jednoczesnym minimalizowaniu start energii wynikających z wychładzania się pomieszczenia.

Okno to nie tylko szyby

Zanim zdecydujesz się na zakup okna do domu, sprawdź również inne cechy dobrych okien, o których szerzej pisaliśmy we wcześniejszym artykule . Bardzo dobrą izolację termiczną dają drewniane okna, natomiast te aluminiowe, ze względu na rodzaj materiału, charakteryzują się odmiennym współczynnikiem przenikania ciepła. Istotnym elementem jest również sposób montażu.

Nawet najlepsze okna nie będą skuteczne, jeśli zostaną źle zamontowane. Dlatego zaleca się, aby prace instalacyjne prowadzone były przez monterów współpracujących z producentem lub sprzedawcą przy zastosowaniu montażu RAL.

Okna dwu- czy trzyszybowe?

Okna dwuszybowe są aktualnie standardem w budownictwie i są najczęściej wybierane ze względu na dobrą relację jakości i ceny. Jeśli natomiast zależy Ci na lepszej izolacji termicznej, chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i mieszkasz w domu pasywnym lub planujesz jego budowę, oczywistym wyborem będą droższe, ale lepsze pod tym względem okna z trzema szybami.

3.3/5 - (24 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *