Nietypowy kształt okien do domu

Nietypowy kształt okien – czy warto się wyróżnić?

Taka sytuacja: budujesz wymarzony dom; chcesz, aby był jedyny w swoim rodzaju, lepszy od domu sąsiada, większy, fajniejszy, cieplejszy i ładniejszy. Albo: remontujesz dom i chcesz, żeby czymś się wyróżniał. Okna! – pomyślisz – okna to jest to, co potrafi nadać budynkowi niepowtarzalnego wyglądu! Czy faktycznie tak jest, i czy warto instalować w domu okna o nietypowym kształcie, a może lepiej zdać się na klasyczne rozwiązania?

Kto może, a kto nie może zainwestować w ciekawą stolarkę okienną?

Chociaż chcielibyśmy powiedzieć, że każdy, to jednak tak nie jest. Osoby mieszkające w blokach i kamienicach muszą zapomnieć o jakichkolwiek zewnętrznych zmianach względem oryginalnego projektu; nawet kolor ram musi być identyczny (przynajmniej od zewnątrz).

Również mieszkańcy obiektów objętych nadzorem konserwatora budynków muszą ściśle przestrzegać oryginalnych planów, choć tutaj z nietypowym kształtem stolarki można już pokombinować, gdyż okna zabytkowych domów bywają przepięknie zdobione i wykonywane w innych kształtach niż typowy prostokąt. Niejednokrotnie można spotkać okrągłe czy trójkątne otwory.

Najwięcej możliwości mają osoby, które są na etapie projektowania i budowy domu jednorodzinnego, ewentualnie generalnego remontu istniejącego już budynku. O ile otwory okienne będą spełniały wymagania architektoniczne, nie ma żadnej przeszkody, by zamówić okna w najrozmaitszych kształtach i konfiguracjach.

Czy warto się wyróżnić?

Świat architektury jest żywy i wciąż się zmienia. Powstają nowe koncepcje budynków, niektóre uwzględniające wyłącznie drobne detale ozdobne, inne stawiające model domu jednorodzinnego zupełnie na głowie.

Źródło: CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Dom_do_g%C3%B3ry_nogami_z_Miko%C5%82ajami_31.12.09_p.jpg)

Powyższy przykład jest oczywiście dowcipem, ale prawda jest taka, że współczesna architektura dość mocno odbiega od standardów. Czy warto wybudować dom, który będzie inny niż wszystkie? Jasne, dlaczego nie. Ograniczeniem jest właściwie tylko budżet. Bo chociaż nietypowe rozwiązania prezentują się elegancko, to jednak swoje kosztują. O wycenę okien drewnianych zapytaj nas przez formularz kontaktowy, mailowo lub telefonicznie – doradzimy w każdej kwestii.

Jakie nietypowe okna do domu?

Jesteśmy producentem okien, który specjalizuje się zarówno standardową stolarką, jak i tą nietypową, tworzoną pod potrzeby i wizję zamawiającego. Bardzo popularne są drewniane okna okrągłe i półokrągłe oraz okna łukowe, które nadają budynkowi arystokratycznego wyglądu, charakterystycznego dla obiektów zabytkowych. Przy czym okna te są jak najbardziej nowoczesne, energooszczędne i trwałe.

Pamiętajmy, że decyzję o montażu nietypowych okien najlepiej podjąć na etapie projektu budynku. Takie okrągłe okno będzie wpuszczało mniej światła niż okno o standardowym wymiarze, dlatego należy zamontować ich więcej, by zapewnić odpowiednie doświetlenie wnętrza.

Gdzie możesz zamówić okna o niestandardowych wymiarach i zdobnictwie? Oczywiście u nas. Dotychczas zrealizowaliśmy wiele projektów na drewniane, nietypowe okna te zabytkowe i te nowoczesne, zachęcamy do obejrzenia przykładowych realizacji w galerii.

5/5 - (2 votes)

2 Comments

 • Andrzej Kołowiecki

  Jak budowałem dom, to odradzano mi nietypowe okna, więc wybrałem klasyczne, ale nieco większe.

  • Redakcja

   Rozumiemy, z nietypowymi oknami – zwłaszcza takimi, które mają inne kształty aniżeli prostokątne ważne jest zadecydować odpowiednio wcześniej.
   Nie wiemy na jakim etapie projektu/budowy był Pana dom – możemy tylko dodać, że poza wcześniejszym ustaleniem kształtów otworów okiennych i stylu domu nie ma żadnych innych przeciwwskazań do okien nietypowych.
   W końcu są one takie jak te klasyczne, tylko potrafią być o wiele ciekawsze 🙂

 • Write a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podaj wynik działania: *