Niesamowite projekty domów z drewna… i nie tylko

Nowoczesne domy niekiedy są prawdziwymi, architektonicznymi dziełami sztuki. Oprócz funkcji typowo użytkowej, mają również wzbudzać zainteresowanie, a czasami zwracać uwagę na konkretny problem np. ekologię. Oto kilka przykładów niesamowitych projektów domów z drewna lub z drewnianymi elementami.

Dom z drewnianych klocków

Ten budynek jest ciekawy nie tylko ze względu na konstrukcję, ale również dlatego, że jest efektem pracy polskich architektów z pracowni 81.waw.pl. Dom Yenga wykonany jest z drewnianych klocków, ułożonych jeden na drugim, przypominających konstrukcją wieżę Yenga. Z drewnianymi ścianami kontrastują duże grafitowe okna balkonowe i tarasowe, zapewniające mnóstwo światła we wnętrzu. Budynek ten świetnie wpasowuje się otaczającą przyrodę. Przyznacie, że ta dość niespotykana koncepcja ma w sobie sporo uroku?


Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych pracowni 81.waw.pl

Oszklony domek w lesie

Kolejnym ciekawym przykładem drewnianego domu, wykorzystującego dużą powierzchnię przeszklenia jest ten projekt, autorstwa Mount Lincoln Construction. O takim domku w lesie marzy chyba każdy, kto chciałby „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”, chociaż akurat ten konkretny budynek znajduje się w Kalifornii. Elewację wykonano z drewna, natomiast podmurówkę z betonowej płyty, zapewniającej konstrukcji stabilność. W oczy szczególnie rzucają się duże drewniane okna o różnych kształtach. Niewątpliwie inspiracją tutaj był domek na drzewie, taki o jakim marzyliśmy w dzieciństwie chyba wszyscy.


Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych Mount Lincoln Construction

Dom z bali

A teraz coś mniej ekstrawaganckiego, za to swojskiego i… dostępnego na kieszeń przeciętnego śmiertelnika. Domy z bali robią w ostatnich czasach prawdziwą furorę ze względu na niski koszt budowy i efektowny wygląd. Mogą posłużyć zarówno jako domki letniskowe, jak i pełnoprawne mieszkania. Takie domy nie posiadają podpiwniczenia, a proste „składane” wersje tworzone są z gotowych elementów, niemal jak z klocków Lego, co znacznie przyspiesza proces budowy i obniża koszty. Domy są w całości wykonane z bali i oczywiście mają drewniane okna, które pięknie komponują się ze ścianami. Ciekawe projekty tego typu domów prezentuje Wood Construction.


Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych Wood Construction

W zgodzie z naturą

Miłośnikom eko-stylu prezentujemy interesujące przykłady domów ze strzechą wykonaną z trzciny. Obiekty te wbrew pozorom wcale nie są prymitywne. Wręcz przeciwnie. Charakteryzują się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, doskonałym komfortem mieszkania; są ciepłe, luksusowo wyposażone i stosunkowo niedrogie. A co najważniejsze – wykonane z naturalnych komponentów.

Jeśli ktoś chciałby zamieszkać na wsi w ekologicznej i przytulnej chatce, może warto rozważyć budowę takiego domu? W tego typu budynkach wszystkie elementy mogą być wykonane z ekologicznych materiałów lub tylko ich część np. popularne są dachy z trzciny, które prezentują się naprawdę przepięknie, a dobrze ułożona strzecha ma długą żywotność. Przykładowe realizacje tego typu ekologicznych domów można obejrzeć na stronie Archideo.


Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych Archideo.

2.5/5 - (2 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *