Mieszkanie w kamienicy – jak ciekawie wykorzystać wysokie przestrzenie

Mieszkanie w kamienicy to ogromne możliwości i klimat – zupełnie inne niż w przypadku mieszkań w nowym budownictwie. Mieszkania w kamienicy mają jednak pewną cechę, która może być zarówno dużą wadą, jak i szansą na ciekawe wykorzystanie – są bardzo wysokie. Jak wykorzystać wysokie przestrzenie w kamienicy, by jak najwięcej na tym zyskać?

Zalety wysokich przestrzeni i jak je wykorzystać?

Wysokie przestrzenie w starym budownictwie mają wiele zalet, które warto wykorzystać – należy jednak wiedzieć jak. Przede wszystkim można w ten sposób stworzyć dodatkowe miejsce w mieszkaniu. Rozwiązaniem jest budowa odpowiednio zaprojektowanej antresoli. Oczywiście jej wysokość, oraz wielkość będą w głównej mierze zależne od wysokości pomieszczenia.

W przypadku antresol dużych obydwa poziomy – górny i dolny – muszą zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni, by móc się wygodnie poruszać. Jeżeli pomieszczenie jest jednak zbyt niskie, może się to nie udać. Rozwiązaniem jest tu budowa antresoli mniejszej, na której znajdzie się tylko miejsce do spania, lub niewielka ilość mebli.

Jeżeli nie potrzebujemy dodatkowego miejsca, bo to, które już jest, całkowicie wystarcza, wysokie pomieszczenia można spożytkować również w inny sposób. Można na przykład podwiesić w nich ciekawe ozdoby – które w tym przypadku mogą być nawet bardzo duże. W ten sposób można uzyskać niezwykle ciekawy wystrój mieszkania, bez konieczności angażowania przestrzeni na dole pomieszczeń.

Jak sobie poradzić z wadami?

Wysokie pomieszczenia w starych kamienicach mają jednak pewne wady. Należy tu przede wszystkim trudność w ogrzaniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Aby temu zapobiec należy o obecność odpowiednich okien. Zazwyczaj w kamienicach spotyka się okna starego typu – wykonane w całości z drewna. Takie okna mają w najlepszym razie średnie właściwości izolacyjne. Nowoczesne okna drewniane – wykonane z połączenia drewna i szkła scalonego (jedno- lub dwu-komorowego) zapewniają doskonałą izolację, a więc również minimalne straty ciepła w pomieszczeniu.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na budowę antresoli warto pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej jej wytrzymałości. Najbardziej popularne są antresole całkowicie wykonane z drewna oraz konstrukcje zbudowane na stalowej ramie. Te drugie polecane są szczególnie w przypadku antresoli bardzo dużych, które zajmują dużą powierzchnię w pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniej wytrzymałości można ustawić na tak zbudowanej antresoli nawet ciężkie meble.

Jeżeli przestrzeń pod sufitem wysokiego pomieszczenia używana jest w celach dekoracyjnych warto pamiętać o zbierającym się tam kurzu. Wszystko powinno być więc raz na jakiś czas odpowiednio czyszczone. Bardzo pomocne może być zastosowanie odkurzacza z odpowiednimi filtrami, oraz nawilżacza powietrza. Znacznie zmniejsza to ilość kurzy w pomieszczeniu i ogranicza osiadanie go na przedmiotach.

5/5 - (1 vote)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *