Mieszkanie na parterze i dom parterowy – plusy i minusy

Mieszkanie na parterze lub na niskim piętrze ma spor zalet, ale ma też pewne wady. Rozważając zakup lokalu warto pamiętać o obu stronach medalu i podejść do takiej transakcji rozsądnie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drzwi i okien w lokalach, do których dostęp jest ułatwiony ze względu na niskie położenie.

Mieszkanie parterowe – plusy

Mieszkanie na samym dole w bloku lub w kamienicy ma sporo zalet. Przede wszystkim jest taniej. Z punktu widzenia deweloperów, takie lokale są mniej atrakcyjne, a co za tym idzie, ich cena jest niższa. Dlatego, jeśli chcesz kupić lokal w dobrej okolicy, ale zależy Ci na niskim koszcie, rozważ kupno swojego „M” na parterze.

Nie bez znaczenia jest wygoda dla starszych osób i dla rodzin z dziećmi. Brak schodów lub tylko kilka stopni do pokonania, to ogromna zaleta dla osób, mających problemy z poruszaniem się. Przepisy budowlane wymuszają wykonywanie podjazdów dla wózków na parter, ale już wejście na wyższe piętra, gdy w budynku nie ma windy, może być niemożliwe.

Dom parterowy z ogródkiem lub mieszkanie z wyjściem do ogrodu może wynagrodzić wszystkie minusy wiążące się z lokalem tak nisko nad ziemią. Możliwości wyjścia na balkon i bezpośredniego zejścia do ogródka, opalania się na tarasie, a nawet rozpalenia grilla na własnej posesji, pozazdroszczą Ci wszyscy mieszkańcy bloków i wyższych pięter.

Są też pewne minusy

Lokale parterowe wiążą się z mniejszą prywatnością, zwłaszcza te, w których okna znajdują się tuż przy chodniku. Każdy przechodzień może zajrzeć do pokoju, dlatego trzeba zasłaniać okna lub stosować jakieś inne rozwiązania uniemożliwiające podglądanie np. specjalne folie.

Takie mieszkania są łakomym kąskiem dla złodziei – i to jest największy problem mieszkań na parterze. Znacznie łatwiej włamać się do takiego lokalu niż do mieszkania na wysokim piętrze. Dlatego właściciele mieszkań na parterze oraz domów powinni szczególnie zadbać o bezpieczeństwo.

Drzwi balkonowe i okna warto montować z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, m.in. dodatkowymi ryglami i wzmocnionymi okuciami. Warto rozważyć okna z antywłamaniowymi szybami P4, które wykonane są z dwóch grubych tafli szkła i czterech warstw folii PVB. Takie okno charakteryzuje się bardzo dużą odpornością, a podczas testów szyba musi wytrzymać uderzenie kulą o masie 4,11 kg z wysokości 9 metrów.

Jej zbicie jest prawie niemożliwe przy użyciu nawet kilkukilogramowego młota. Jest to spory wydatek, ale uzasadniony, zwłaszcza jeżeli mieszkanie jest ubezpieczone, gdyż ubezpieczyciele często dają zniżki za stosowanie rozwiązań antywłamaniowych. Alternatywnie dla wzmocnionych szyb można rozważyć montaż antywłamaniowych rolet – te przydadzą się zwłaszcza, jeżeli planujemy dłuższe okresy nieobecności w domu.

Minusem mieszkania parterowego może być też większa ilość zanieczyszczeń. Jeżeli okna wychodzą na ulicę, lub co gorsza na parking, trzeba liczyć się z tym, że będą wymagały częstego mycia, gdyż wszystkie zanieczyszczenia z rur wydechowych, kurz i pyły miejskie, będą osiadały na parapecie i szybach.

Więcej korzyści czy wad?

Jak zwykle w przypadku tego typu porównań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mieszkanie na parterze jest wygodne, ale wiąże się z pewnymi negatywnymi aspektami. Z drugiej strony mieszkania na piątym, dziesiątym czy piętnastym piętrze również nie są wolne od pewnych niedogodności. Warto więc rozważyć wszystkie plusy i minusy i wybrać to rozwiązanie, które będzie dla Ciebie i dla Twojej rodziny najkorzystniejsze.

4/5 - (1 vote)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *