Kreatywne pomysły na aranżację małego salonu

Powszechnie uważa się, że małe pomieszczenia są ogromnym problemem dla komfortu przebywania w nich i że niewiele da się z nich wyciągnąć dodatkowej przestrzeni. Szczególnie dotkliwy jest to problem, jeśli posiada się mały salon. W takim wypadku wiele osób często wręcz rezygnuje z takiego mieszkania i szuka czegoś większego. A jak się okazuje, jest kilka sposobów na to, aby kreatywnie zaaranżować małe salony i nadać im nieco więcej wizualnej przestrzeni.

Zadbajmy o odpowiednie kolory

Nie da się ukryć, że jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na to, aby zauważalnie zwiększyć wizualny odbiór salonu, jest zastosowanie w nim odpowiednich kolorów. Ważne jest nie tylko to, aby dobrać właściwe kolory ścian, lecz także znajdujących się w salonie dodatków.

Przykładowo czarna i ciemna kanapa będzie zbyt mocno dominująca na małej przestrzeni. Wiązać się to będzie z bardzo negatywnym wpływem na odbiór całego salonu.

Ściany w małym salonie bezwzględnie powinny być utrzymane w barwach jasnych. Mogą to być oczywiście nie tylko czyste biele, lecz także beże, kolory perłowe czy też nawet szarości. To samo zresztą dotyczy tekstyliów, które zawarte są w salonie. Również takie elementy jak sofy, fotele, czy też zwykłe pufy, oraz znajdujące się na sofie poduszki, powinny posiadać jaśniejsze barwy materiału.

Wizualne zwiększenie przestrzeni

Jeśli chce się wizualnie zwiększyć przestrzeń dostępną w małym pomieszczeniu, nie tylko w salonie, bardzo poleca się zastosowanie luster. Ten niepozorny element dekoracyjny w niezwykły sposób powoduje, że przestrzeń, w której się znajdzie, optycznie staje się o wiele większa. I choć najczęściej efekt ten wykorzystywany jest w małych łazienkach, czy też w wąskich korytarzach, to jednak równie dobrze sprawdza się on właśnie w niewielkim salonie.

Wybór okien

Choć wymiana okien to zajęcie dosyć czasochłonne i co istotne bardzo kosztowne, to jednak w przypadku przeprowadzania większego remontu mieszkania, warto zadbać o to, aby znalazły się w salonie nieco większe okna. Rzecz jasna trudno będzie wykonać większy otwór na okno niż był do tej pory, lecz warto wziąć pod uwagę np. brak dzielenia okna na dwie połowy, co wizualnie bardzo zwiększy ich powierzchnie.

Innym niezwykle ciekawym rozwiązaniem związanym z oknami, jest materiał, z którego dane okno będzie wykonane. Szczególnie poleca się w tym wypadku okna drewniane, które dzięki naturalności materiału, jego ciepłej barwie i co najważniejsze ekologicznym wartością, bardzo dobrze wpływa na to, jak dany salon się prezentuje.

Kontrast kolorów

Innym bardzo ciekawy, choć już nieco trudniejszym sposobem, jest zastosowanie kontrastów kolorystycznych. Chodzi tu o umieszczenie w danym wnętrzu elementu o kolorze zupełnie odbiegającym od reszty. Idealnym w tym wypadku kolorem może być np. żółć. A jaki to może być element? Przykładowo świetnie sprawdzają się w tym wypadku np. podnóżki lub pufy.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *