konserwacja okien z drewna

Konserwacja okien drewnianych i sposób ich użytkowania

Aby drewniane okna dobrze służyły przez dziesięciolecia, należy je regularnie czyścić i konserwować. W poniższym poradniku znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących eksploatacji oraz metod konserwacji okien od firmy Bracia Nowaccy.

Po pierwsze: przygotowanie do montażu

O parametrach okna i jego żywotności decyduje wiele czynników; nie tylko sama budowa ramy, ale również sposób i miejsce montażu. W wilgotnych pomieszczeniach może dochodzić do stopniowego wypaczania i niszczenia drewna, nawet mimo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%, gdyż powyżej tej granicy drewno pęcznieje, co może doprowadzić do uszkodzenia stolarki. Na czas budowy, remontu pomieszczeń do momentu usunięcia wilgoci budowlanej, należy intensywnie wentylować pomieszczenie i systematycznie badać poziom wilgotności pomieszczeń.

Jeśli przed montażem okno jest przechowywane przez dłuższy czas, powinno być zabezpieczone przed zabrudzeniem i zapyleniem oraz schowane w krytym, suchym i wentylowanym pomieszczeniu.

Okna zaleca się ustawiać w pozycji pionowej na drewnianych podkładach na wysokości min. 100 mm od podłoża. Przechowując kilka sztuk trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie stykały się powłokami malarskimi, a do odgrodzenia wykorzystać miękkie przekładki z tworzyw piankowych. Liczba opartych o siebie okien nie powinna przekraczać 6 szt.

Po drugie: montaż

Stolarka okienna musi być montowana przez osoby posiadające w tym zakresie odpowiednie kwalifikacje. Instalacja przez osoby nieuprawnione jest niezalecana ze względu na możliwość uszkodzenia ramy okiennej i utraty gwarancji od producenta. Nieprawidłowy montaż może spowodować nieszczelności, utrudnione zamykanie i otwieranie skrzydła, a nawet zniszczenie całego okna i utratę gwarancji.

Zaleca się, aby tego typu prace przeprowadzały ekipy montażowe autoryzowane przez producenta. Po wbudowaniu stolarki okiennej trzeba wyregulować okucia zgodnie z poniższą instrukcją.

Okucia - regulacjaRegulacja okuć w oknach

Źródło: ROTO / VBH

Po trzecie: eksploatacja

O sposobach pielęgnacji okien z drewna pisaliśmy więcej w artykule: Pielęgnacja okien drewnianych – Poradnik, czyli co należy wiedzieć. Podajemy w nim techniki pielęgnacyjne, polecane środki oraz informacje o czynnikach, które mają wpływ na trwałość okien.

Okna, jak każdy inny produkt, wymagają odpowiedniego użytkowania. Niestosowanie się do zaleceń producenta może skutkować krótszą żywotnością, rozszczelnieniem i zniszczeniem powłoki ochronnej. 2 razy w roku należy przeprowadzać czynności konserwacyjne ram, ościeżnic i okuć.

Zaleca się, aby wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 70%, gdyż może wystąpić zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej szybie w okolicach mostków termicznych. Zjawisko to ustępuje po rozszczelnieniu okien i osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Nie wolno szarpać za ruchome części ani gwałtownie otwierać/zamykać skrzydeł, gdyż grozi to uszkodzeniem elementów ruchomych, ramy, a także szyby. Powłoka zabezpieczająca nie jest odporna na zarysowania, dlatego zabronione jest stosowanie ściernych środków czyszczących oraz używanie ostrych narzędzi.

Dla zachowania sprawności i niezawodności funkcji okna należy bezwzględnie przestrzegać poniższych instrukcji.

Prawidłowe użytkownie - otwieranie okienŹródło: ROTO / VBH

Jeśli zauważysz nieszczelności w oknie np. przedostające się powietrze lub przecieki wodne podczas deszczu, zalecamy wyregulowanie okuć, sprawdzenie uszczelek oraz usunięcie luzu pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą; można to zrobić  zwiększając docisk na rolkach w okuciach.

Po czwarte: regularne czyszczenie i mycie

Okna należy myć tak często, jak wymagają tego warunki. Nie ma ograniczeń co do mycia szyb, natomiast stolarkę zalecamy czyścić przynajmniej 2 razy w roku (sprawdź: Wiosenne porządki – przygotowanie okien na wiosnę). Najpierw należy wymieść i usunąć wszystkie większe zabrudzenia (błoto, gnijące liście itp.), i przemyć szyby, ramy oraz ościeżnicę wodą. Następnie użyć dedykowanych środków do mycia szyb oraz lakierowanego drewna. Po wysuszeniu stolarki, należy nanieść miękką szmatką substancję konserwującą do drewna w formie mleczka. Taka powłoka chroni lakier, zapobiega jego pękaniu oraz działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: promienie UV, deszcz i mróz.

Do wszystkich czynności zalecamy stosowanie dedykowanych środków czyszczących, które mogą być stosowane do drewna. Nie wolno używać preparatów naruszających strukturę lakieru np. środki ścierne, popularne środki chemii gospodarczej.

Po piąte: okresowa konserwacja

Dla zapewnienia długoletniej żywotności stolarki okiennej i zachowania gwarancji od producenta, należy przeprowadzać regularne, okresowe konserwacje 2 razy w roku – jesienią i wiosną. Prace powinny obejmować ramę okna, ościeżnice, uszczelki, okucia, zawiasy i elementy ruchome, a wszystkie czynności warto wpisywać do książeczki gwarancyjnej.

Jak prawidłowo konserwować okna?

  • Należy zacząć od dokładnego obejrzenia stanu powłoki malarskiej i uszczelek, sprawdzenia luzów na zawiasach i ewentualnego wyregulowania okuć.
  • Przynajmniej raz w roku trzeba naoliwić ruchome elementy i okucia, najlepiej specjalnymi smarami zalecanymi przez producenta.
  • Dwa razy w roku trzeba konserwować powłokę malarską za pomocą mleczka zabezpieczającego.
  • Jeśli zauważysz oznaki zagrzybienia – użyj specjalnych, nieagresywnych dla powłoki preparatów grzybobójczych.
  • Uszczelki należy przeglądać pod kątem ich uszkodzenia i przesmarować wazeliną. W przypadku pęknięcia uszczelki, zaleca się wymianę na nową.
  • Jeśli podczas przeglądu zauważysz łuszczenie się lakieru lub zarysowania: uszkodzenia wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie oczyścić z kurzu oraz pyłu, a następnie pokryj dwiema warstwami farby.
  • W przypadku głębokich zarysowań na głębokość całej warstwy farby, uszkodzone miejsca należy wygładzić papierem ściernym i zaimpregnować, a następnie pokryć dwiema warstwami farby.

Wszystkie preparaty, o których powyżej mowa powinny być dedykowane do stolarki okiennej i zatwierdzone do użytku przez producenta okien. Odpowiednie środki znajdziesz w punktach sprzedaży okien. Stosowanie substancji niedopuszczonych przez producenta może skutkować utratą gwarancji i uszkodzeniem okna. Istnieje możliwość wykonania odpłatnego przeglądu wykonywanego przez serwis producenta.

Dbanie o okna = gwarancja satysfakcji

Okna i drzwi od firmy Bracia Nowaccy  charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i bardzo dobrą powłoką zabezpieczającą, wytrzymującą nawet 20 lat  bez żadnych uszkodzeń, złuszczeń czy przebarwień oraz konieczności malowania, pod warunkiem przeprowadzania regularnych konserwacji.

Powyżej opisane czynności i przestrzeganie wytycznych gwarantują bezproblemowe i satysfakcjonujące użytkowanie okien przez kilka dekad. Jest to więc długoterminowa inwestycja, która naprawdę się opłaca!

5/5 - (4 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *