Zamienię Cię na nowszy model, czyli kiedy wymienić okna?

Zmiany są dobre, a czasami wręcz konieczne; zwłaszcza jeśli mogą korzystnie wpłynąć na komfort mieszkania. Kiedy jest dobry czas, by pożegnać się ze starymi oknami i zastąpić je nowymi? Czy warto zrobić to już teraz, czy lepiej czekać do generalnego remontu, i która pora roku będzie najlepsza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Gdy stare okna są już nieszczelne i zniszczone

Żywotność każdego przedmiotu jest ograniczona. Drewniane okna, gdy są dobrze konserwowane i regularnie czyszczone mogą spokojnie wytrzymać kilkadziesiąt lat, ale nawet i one po jakimś czasie wymagają zmiany.

W zależności od wielu czynników (prawidłowa konserwacja, działanie pogody i substancji korodujących zawartych w powietrzu) okres ten może być dłuższy lub krótszy. Zużyciu ulegają uszczelki, okucia i sama rama, co sprawia że po pewnym czasie okna stają się nieszczelne, a ich naprawa nie zawsze jest możliwa lub opłacalna.

Gdy planujesz większy remont

Remont mieszkania lub domu to dobry czas, by pomyśleć nas zmianą okien. To dość brudna robota, którą warto zrobić przy okazji innych prac remontowych – nie trzeba wtedy sprzątać dwa razy.

Usługa taka wykonywana przy okazji większych prac może też wiązać się ze zniżką na robociznę – pamiętajmy jednak, by montaż okien zlecać fachowcom, a nie specjalistom od wszystkiego, czyli tzw. „złotym rączkom”. Nowoczesne okna są tak dobre, jak dobry jest ich montaż. Jeżeli jednak chcesz wymienić okna niezależnie od prac remontowych, polecamy artykuł o tym, jak zabezpieczyć mieszkanie do remontu.

Gdy planujesz inwestycje w energooszczędne rozwiązania

Nowoczesne domy zazwyczaj są budowane w zgodzie z zasadami energooszczędności, ale starsze niekoniecznie. Niektóre rozwiązania są łatwe do implementacji i nie wymagają generalnego remontu mieszkania. Przy okazji montażu energooszczędnych grzejników, wentylacji, rekuperacji lub ocieplania budynku warto pomyśleć również o wymianie okien na nowe – te bardziej energooszczędne. To wydatek, który z pewnością się opłaci.

Gdy nowa technologia wypiera starszą

Ciepła ramka w pakiecie szybowymTechnologia nie stoi w miejscu, co jakiś czas prezentowane są nowe, lepsze rozwiązania pozwalające na lepsze docieplenie mieszkania i oszczędzanie energii. Technologia wykonywania okien zmienia się dynamicznie i rozwiązania, które były popularne kilka lat temu, obecnie mogą być już przestarzałe.

Nie oznacza to, że okna należy wymieniać jak komputery – co kilka lat. Bynajmniej. Jednak, jeżeli nadarza się ku temu okazja np. wspomniana wyżej inwestycja w lepsze rozwiązania energooszczędne (polecamy tutaj energooszczędne okna drewniane na profilu 78mm), warto zainteresować się nowymi technologiami – zwłaszcza do budynków użytkowych.

Jaka pora roku jest najlepsza na wymianę okien?

Jeśli o nas chodzi – każda ?. Pod tym względem nie ma ograniczeń, a producenci okien działają przez cały rok. Okna mogą być wymieniane również zimą. Jedynym warunkiem, który może ograniczyć montaż jest pogoda: skrajnie niesprzyjająca temperatura lub opady mogą czasowo uniemożliwić ich instalację.

3.9/5 - (9 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *