Jakie zalety posiadają okna drewniane?

Przeprowadzanie remontu nigdy nie było łatwą sprawą. Zaburzenie życia rodzinnego przez kilka tygodni, utrudnione korzystanie z poszczególnych pomieszczeń w domu, a także ogromne koszta czy też konieczność wybrania i nadzorowania pracy robotników to prawdziwie ciężki okres w życiu. Na szczęście od czasu, gdy na rynku powstały najnowsze rozwiązania w dziedzinie budowy okien drewnianych, przynajmniej ta część remontowania domu stała się o wiele łatwiejsza. Jakie zatem zalety posiadają obecnie używane okna drewniane?

Walory estetyczne drewnianych okien

Nie da się ukryć, że drewniane okna są o wiele milsze oku niż okna plastikowe czy też metalowe. Drewno to bardzo ciepły, a przy tym podatny na obróbkę materiał. Dzięki nowoczesnym technikom wykonywanie okien z drewna możliwe jest uzyskiwanie konstrukcji właściwie w każdym kształcie.

surowe okna z drewna meranti

Konstrukcji, które będą powodowały powstawanie niezwykle domowej i optymistycznej atmosfery w domu, dzięki obecności tak naturalnego i pięknego elementu dekoracyjnego, jakim jest oczywiście drewno. Obecne na nim słoje, sęki, czy też skrętne włókna są absolutnie nie do podrobienia i stanowią jedną z największych zalet takiego typu okien.

Odporność na temperatury

Drewno, jako że jest materiałem całkowicie naturalnym, posiada niespotykaną w przypadku żadnych innych macerałów do produkcji okien właściwość niewrażliwości na zmiany temperatur. Jak mało który materiał drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się, a dodatkowo stanowi bardzo dobre podparcie w murze, ponieważ również i na jego działanie i siłę nacisku nie jest w tak dużym stopniu wrażliwe, jak inne materiały.

Mało kto o tym wie, lecz okna drewniane dzięki temu, że są niewrażliwe na zmiany temperatur, są również bardzo dobrym zabezpieczeniem na wypadek pożaru. Oczywiście drewno jest materiałem łatwopalnym, lecz zanim dojdzie do zapłonu drewnianej ramy okiennej, stanowi ona doskonałe zabezpieczenie przed dopływem świeżego powietrza, które spowodowałoby zwiększenie skali pożaru. Dzięki temu jest więc większa szansa na szybkie jego ugaszenie.

Przepuszczalność powietrza

Być może wiele osób będzie uważało tę zaletę za wadą i skojarzy ją z nieszczelnością, lecz znaczenie tego pojęcia jest zupełnie inne. Przez filtracje powietrza uznaje się bowiem naturalną filtrację powietrza pomiędzy stroną zewnętrzną i wewnętrzną. Być może nie jest to zauważalne na pierwszy rzut oka w pomieszczeniu wyposażonym w drewniane okna, lecz faktem jest, że powietrze w takim pomieszczeniu jest zwyczajnie lepszej jakości.

Ochrona przed włamywaczami

Wiele osób uważa, że okna z drewna są kruche i podatne na zniszczenie mechaniczne, co oczywiście ułatwia dostanie się do środka nieproszonym gościom. Jest to oczywiście zupełny mit, ponieważ drewno pomimo znacznie mniejszej gęstości niż inne materiały do produkcji okien posiada znacznie większą wytrzymałość. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zaczepy i wkręty wykorzystywane do celów antywłamaniowych o wiele lepiej pracują w drewnie niż w innych materiałach.szyna okucia okiennego

Szyba antywłamaniowa P4

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *