ekologiczne okna

Ekologiczne okna do domu. Czy drewno jest surowcem ekologicznym?

Czy kupując drewniane okna dbamy o ekologię? Pytanie nie jest pozbawione podstaw. Niektórych może zdziwić, że wykorzystując naturalny, lecz „skończony” surowiec, tak naprawdę przyczyniamy się do ochrony przyrody. Drewno jest materiałem odnawialnym, biodegradowalnym i możliwym do recyklingu.

Drewno jest surowcem odnawialnym

Jest to jeden z najsilniejszych argumentów przemawiających za korzyścią takiego rozwiązania. Drzewa wykorzystywane do przemysłu wycinane są z plantacji, a z lasów wycina się wyłącznie sztuki oznaczone przez służby leśne.

Na miejsce wyciętego drzewa zawsze sadzi się nowe, nieraz w stosunku wyższym niż 1:1, więc na 1 ścięte drzewo sadzi się na przykład 2 nowe, co zapewnia wysoki dodatni bilans lasów w Polsce. Drzew przybywa więcej niż ich ubywa, a to daje gwarancję, że ich nie zabraknie. W dodatku drzewa produkują tlen, ale tylko podczas okresu wzrostu. Wycinanie drzew i sadzenie nowych zwiększa więc dodatni bilans tlenu w atmosferze.

Brak odpadów, gdyż wszystko jest zużywane

Drewno jest o tyle dobrym surowcem, że cały materiał jest przetwarzany. Najpierw duże elementy idą na deski, deseczki, kantówki itd. te mniejsze przerabiane są na różnego rodzaju produkty drewniane i drewnopochodne. Z kolei ścinki, wióry i trociny wykorzystywane są np. do ogrzania hal produkcyjnych, jako brykiet lub nawóz. Nic się nie marnuje!

Recykling – drewno powraca do życia

Drewniane przedmioty nadają się do recyklingowania, czyli do ponownego przetwarzania. Zużyte drewniane meble, akcesoria czy okna nie muszą lądować na wysypisku śmieci i gnić lub spłonąć w piecach. Mogą zostać przerobione na wióry, z których powstaną płyty do ponownego wykorzystania w budownictwie i meblarstwie; pozostałe niewykorzystane odpady przerabia się na pelet, kompost, nawóz itd.

Małe zużycie energii przy produkcji

Obróbka drewna nie wymaga takich nakładów energetycznych jak inne materiały, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zużycie energii oraz koszt obróbki jest minimalizowany, czyli emisja spalin z elektrowni jest mniejsza. Również wszelkie substancje chemiczne wykorzystywane podczas przetwarzania, na żadnym etapie nie przedostają się do środowiska naturalnego. Jest to więc proces neutralny dla przyrody.

Niski współczynnik przenikania ciepła = mniej energii na ocieplanie

Okna malowane w kilku kolorach

Za ekologicznością okien drewnianych przemawia ich późniejszy sposób eksploatacji. Drewniane okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co oznacza, że mniej energii potrzeba do ogrzania pomieszczenia.

W przypadku jednego mieszkania bądź domu są to niewielkie oszczędności, ale już w skali miasta bądź kraju będzie to ogromne ograniczenie emisji spalin i zużycia energii elektrycznej. Obok wymiany pieców, inwestycja w rozwiązania energooszczędne to najlepszy sposób na walkę ze smogiem, zanieczyszczeniami i zbyt wysokim zużyciem prądu.

Trwałość na lata

Drewniane okna, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia, mają bardzo długą żywotność sięgającą nawet 90 lat! Jest to inwestycja na całe życie, a raz zamontowanych okien, nie trzeba wymieniać na nowe przez bardzo długi czas. To również przyczynia się do redukcji spalin i odpadów.

Okien nie trzeba produkować z myślą o ich wymianie za kilka lat, tak jak np. akcesoriów AGD, które po okresie gwarancji praktycznie zawsze trzeba zastąpić nowymi.

Drewniane okna są więc ekologiczne z wielu powodów:

  • Wykonuje się je z odnawialnego i biodegradowalnego surowca, nadającego się do recyklingu.
  • Przy produkcji nie występuje emisja do środowiska spalin oraz chemikaliów.
  • Parametry drewna zapewniają niższe zużycie energii w gospodarstwach domowych.
  • Kupując okna z drewna, wspierasz środowisko.

 

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *