Drzwi tarasowe – otwierane tradycyjnie czy przesuwne?

Budowa domu wiąże się z podejmowaniem istotnych decyzji by stanowił później komfortową i funkcjonalną przestrzeń mieszkalną. Jedną z nich jest wybór odpowiednich drzwi tarasowych, które powinny zapewniać odpowiednie komunikację pomiędzy tarasem a pokojem. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które warto poznać by zdecydować się na te, które w pełni sprostają naszym oczekiwaniom.

Drzwi tarasowe otwierane – klasyczne rozwiązanie

Tradycyjne otwierane drzwi tarasowe cieszą się dużą popularnością. To klasyczne rozwiązanie kusi nie tylko ceną, ale także idealnie współgra ze stylizowanymi wnętrzami. Drzwi otwierane mogą być jednoskrzydłowe bądź dwuskrzydłowe w dwóch wariantach:

  • oba skrzydła wyposażone w klamkę i dzieli je pionowa rama z wmontowanym zamkiem;
  • jedno skrzydło ma klamkę, zaś drugie można otworzyć zwalniając zaczep zamontowany na ruchomym słupku.

Drzwi jednoskrzydłowe sprawdzą się przy niedużym wejściu na taras, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór drzwi dwuskrzydłowych, zwiększających komfort i wprowadzających do domu więcej dziennego światła. Niestety wadą otwieranych drzwi tarasowych może być potrzeba pozostawienia pewnej przestrzeni na ich otwieranie, co może nieco utrudniać komunikację pomiędzy tarasem a domem.

Drzwi tarasowe przesuwne – funkcjonalna nowoczesność

Drzwi tarasowe przesuwne bazują na innowacyjnych rozwiązaniach, które pozwalają tworzyć duże powierzchnie przeszkleń. Ponadto znakomicie wpisują się w nowoczesną stylizację wnętrz, ale dobrze harmonizują też z tradycyjnymi aranżacjami.

Tego typu rozwiązanie jest nieco droższe, ale znaczniej bardziej praktyczne – brak ograniczeń przestrzeni i lepsza komunikacja. Dzięki przesuwnym drzwiom tarasowym można oszklić duże powierzchnie i uzyskać niczym nieograniczony widok na taras i ogród.

Decydując się na ten wariant drzwi tarasowych trzeba wziąć pod uwagę:

  • ich gabaryty;
  • kierunek przesuwania skrzydeł;
  • sposób otwierania.

Drzwi tarasowe mogą być:

  • uchylno- przesuwne;
  • podnoszono-przesuwne.

Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że aby je otworzyć należy nacisnąć klamkę, wówczas skrzydło zostanie wysunięte z ramy i zostanie umieszczone na szynie (równoległej do ościeżnicy). Trzeba również pamiętać, że tego typu drzwi tarasowe mogą być kilkukwaterowe, przy czym skrajne z nich pozostaną nieruchome.

Natomiast drzwi podnoszono-przesuwne wyróżnia to, że podczas ich otwierania skrzydło jest lekko unoszone by następnie móc sunąc się po prowadnicy (próg ukryty jest w podłodze). Takie drzwi tarasowe mogą liczyć nawet 20 m, co więcej ich skrzydła można przesuwać w dowolnej konfiguracji. Ich niewątpliwą zaletą jest ergonomia, nowoczesność i funkcjonalność.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *