Drzwi tarasowe do domu, na balkon

Drzwi tarasowe – otwierane czy przesuwne?

Taras lub duży balkon to jedna z tych przestrzeni, które można zagospodarować na najrozmaitsze sposoby. W niektórych domach jest to miejsce wypoczynku, w innych część typowo użytkowa, a w jeszcze innych reprezentacyjna połączona z wyjściem do ogrodu. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, i każde wymaga nieco innej aranżacji. I tu pojawia się pytanie: jakie drzwi zamontować na taras: otwierane czy przesuwne?

Jakie powinny być idealne drzwi tarasowe?

Idealnie dopasowane – i na tym można byłoby skończyć. Oczywiście nie jest to takie proste, a wszystko zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić taras. Idealne drzwi powinny zapewniać:

  • komfort i wygodę użytkowania,
  • ciekawe możliwości aranżacyjne,
  • większą przestrzeń użytkową wewnątrz i na zewnątrz,
  • bezpieczeństwo.

Zarówno drzwi otwierane (jedno i dwuskrzydłowe), jak i przesuwne, przesuwno-uchylne oraz harmonijkowe dobrze sprawdzą się na tarasach, a wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od wizji aranżacyjnej oraz budżetu. Drzwi przesuwne są droższe od standardowych otwieranych, ale pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Wybierając drzwi otwierane jedno- lub dwuskrzydłowe trzeba zaplanować taką aranżację, aby bezproblemowo można było otworzyć drzwi do środka lub na zewnątrz, a więc po którejś stronie musi być sporo wolnego miejsca. To problematyczne zwłaszcza tam, gdzie odległość do barierki jest niewielka, a obszar użytkowy stosunkowo mały.

 

Drzwi przesuwne, balkonowe (HS)

Wybierając drzwi przesuwne, możesz zaoszczędzić sporo miejsca naprzeciwko drzwi, ale musisz liczyć się z tym, że potrzebujesz nieco niezagospodarowanej ściany na szynę, po której będzie przesuwane skrzydło drzwi. Zyskasz więcej światła w mieszkaniu i przestrzeni użytkowej. Polecamy tu zapoznać się z naszą ofertą na przesuwne drzwi tarasowe „patio” typu HS.

A co z bezpieczeństwem?

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia bezpieczeństwa i odporności na włamanie, gdyż duże, przeszklone okna i drzwi mogą być zachętą dla włamywaczy. Mamy dobrą wiadomość, zarówno drzwi otwierane, jak i przesuwne są bezpieczne. Jeżeli tylko zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi atestami, mają zamontowane szyby antywłamaniowe P4, wzmocnione okucia i lepsze zamki.

Duże okna i drzwi wymagają więcej uwagi

Podczas wyboru rozwiązania warto brać aspekty czysto praktyczne. Drzwi przesuwne zazwyczaj połączone są z dużymi oknami, a to sprawia, że spora część ściany jest przeszklona. Z jednej strony zapewnia to lepsze doświetlenie wnętrza i szerokie pole widzenia, z drugiej, to zdecydowanie wyższy współczynnik przenikania ciepła i konieczność częstego mycia okien. Na szybach bardzo szybko osadza się brud i pył zwłaszcza w miastach, gdzie panuje duże zapylenie powietrza. Poznaj również inne plusy i minusy dużych okien.

Tradycyjne okna z uchylnymi drzwiami tarasowymi mają mniejszą powierzchnię przeszklenia, a co za tym idzie, zapewniają niższe straty ciepła, ale za to słabsze doświetlenie wnętrza. Oczywiście można je zamontować również na oszklonej ścianie. Drzwi otwierane są tańsze od przesuwnych, a to może być ważny argument za ich wykorzystaniem dla osób, które muszą liczyć się z ograniczonym budżetem.

Jak więc widać każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady; każde też można swobodnie modyfikować i dostosowywać tak, by tych zalet było jak najwięcej. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań oraz możliwości architektonicznych. Nie ma idealnego rozwiązania dla każdego, za to każdy może znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.

3.8/5 - (5 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *