Czy duże przeszklenia są bezpieczne?

Ilość przestrzeni w domu to kwestia, która wydaje się niezwykle ważna. Nie zawsze można zwiększyć ją w sposób fizyczny tak, jak na przykład przez zmniejszenie ilości przedmiotów w domu. Czasami dobrym rozwiązaniem wydaje się zwiększenie przestrzeni wizualnej, czyli takie działanie, którego celem jest sprawienie, że pomieszczenia wydają się większe. Dobrym pomysłem jest tu zastosowanie dużych, przeszklonych powierzchni. Czy są one jednak bezpieczne?

Zalety dużych przeszkleń

Fasada okienna drewnaina

Duże przeszklenia to przede wszystkim możliwość uzyskania wrażenia bardzo dużej i niezagospodarowanej przestrzeni we wnętrzach. Duża ilość światła, która wpada do pomieszczeń znacznie również zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Doświadczenie pokazuje, że współcześnie ludzie coraz mniej chętnie przebywają w pomieszczeniach całkowicie zamkniętych i odgrodzonych od świata zewnętrznego. Duże przeszklone powierzchnie otwierają dom na zewnątrz i dają wrażenie przebywania jednocześnie wewnątrz i poza nim. Dzięki temu uzyskuje się wrażenie dużej swobody i miejsce do poruszania się.

Duże powierzchnie szklane można uzyskać przez wykorzystanie bardzo różnych rozwiązań technologicznych. Są to na przykład okna drewniane, których nowoczesna konstrukcja umożliwia wykonanie ich w największym nawet rozmiarze. Okna to jednak nie wszystko. Coraz bardziej popularne stają się ściany całkowicie wykonane ze szkła scalonego.

Przy zastosowaniu szkła trójwarstwowego wysokiej jakości właściwości izolacyjne są wystarczające,. Tak samo ma się sprawa w kwestii nowoczesnych luksfer, czy chętnie stosowanych konstrukcji witrażowych.

Czy to bezpieczne?

Bardzo często pojawia się jednak pytanie o to, czy duże, przeszklone powierzchnie są bezpieczne. Pytania takie dotyczą zarówno możliwości uszkodzenia dużych okien, jak i zabezpieczenia antywłamaniowego. Jak się okazuje duże okna, czy nawet całkowicie przeszklone ściany wykonane z udziałem dzisiejszych technik są całkowicie bezpieczne – a przynajmniej tak samo jak tradycyjne okna. Podobnie jest w kwestii bezpieczeństwa antywłamaniowego. Duże powierzchnie okien są tak samo bezpieczne, jak okna niewielkie. To dzięki zastosowaniu specjalnie klejonych tafli szkła, które w zależności od klasy mogą być skonstruowane z kilku warstw specjalnej folii i żywicy – dzięki temu nawet przy zbiciu szyby (co nie jest takie proste) nie rozpada się ona na ostre i niebezpieczne kawałki.

Jak zwiększyć wizualnie przestrzeń w mieszkaniu?

Zwiększenie wizualne przestrzeni w mieszkaniu jest możliwe nie tylko przez zastosowanie dużych, przeszklonych powierzchni. Manipulując kolorami ścian i mebli można w dużej mierze stworzyć wrażenie, że pomieszczenia są większe. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza w przypadku mieszkań z dużymi oknami, a więc dużą ilością światła docierającego z zewnątrz. Zastosowanie odpowiednio dobranych jaśniejszych i ciemniejszych tonów w kolorach ścian pozwala na dużą ingerencję w to, jak będzie postrzegana przestrzeń.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *