Co zrobić, jeśli okno nie chce się zamknąć?

Ratunku – okno nie chce się zamknąć, co robić!? Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał zadawać tego pytania, jednak wiadomo – wypadki się zdarzają. Niedomykające się skrzydło nie zawsze wymaga naprawy przez fachowca, czasami wystarczy wykonać kilka prostych czynności, które można wykonać samodzielnie. Oto najczęstsze przyczyny niedomykających się okien.

Halo, mamy usterkę!

Nowoczesne okna, wszystko jedno czy drewniane, plastikowe, czy aluminiowe są tak konstruowane, by były jak najmniej podatne na ewentualne błędy użytkowe. Mimo to, wielu osobom zdarzyło się przypadkowe niepoprawne otwarcie. W takim wypadku skrzydło zawiśnie na jednym zawiasie. Ważne jest, aby nie pozostawiać tak wiszącego skrzydła, by nie doszło do jego uszkodzenia.

Najlepiej od razu docisnąć okno przy górnym zawiasie, następnie nacisnąć blokadę obrotu klamki – to taki ruchomy element na listwie okucia klamki. Do tej czynności warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Utrzymując blokadę w pozycji pionowej i dociskając skrzydło do ramy, należy obrócić klamkę do pozycji dla okna zamkniętego. Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, skrzydło powinno się zamknąć.

Zanieczyszczane ramy

Czasami zdarza się, że do szczelin okiennych wpadają jakieś śmieci, piasek, pył, czy nawet większe kawałki gruzu albo kamyczki. W takim przypadku okna nie da się zamknąć i nie należy robić tego na siłę, gdyż można uszkodzić uszczelkę, a nawet całą ramę. Trzeba dokładnie odkurzyć okucia i szczeliny, wymieść piasek i przetrzeć ramy wilgotną ściereczką.

Przy okazji należy sprawdzić i wyregulować okucia okienne, zgodnie z instrukcją zamieszczoną we wpisie o konserwacji okien. Źle wyregulowane okucia mogą być przyczyną niedomykania się okien i powstawania mikroszczelin, przez które będzie przedostawała się wilgoć. Pamiętaj, że przynajmniej raz w roku należy skontrolować wszystkie elementy okuć i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące oraz nasmarować wszystkie części ruchome smarem polecanym przez producenta.

Okucia - regulacja

Regulacja okuć w oknachŹródło: ROTO / VBH

Uszkodzenie ramy

Chociaż okna wykonywane są z trwałych i odpornych materiałów, to jednak nieprawidłowe użytkowanie i ignorowanie zasad, może doprowadzić do uszkodzenia ramy okiennej. Niestety takie usterki będą wymagały specjalistycznej naprawy w serwisie i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad użytkowania produktu.

Prawidłowe użytkownie - otwieranie okien Źródło: ROTO / VBH

A co z wypaczeniem okien?

Ramy nowoczesnych okien nie ulegają wypaczeniu i nie kurczą się pod wpływem ciepła i promieni słonecznych. Temu zjawisku zapobiega specjalna konstrukcja oraz konserwacja środkami zabezpieczającymi przed wilgocią.

Jednakże drewniane okna starej budowy (zwłaszcza jeśli nie były regularnie konserwowane) są bardziej podatne na wpływ warunków atmosferycznych. Jeśli więc masz problem ze starymi oknami, które się nie domykają, może warto pomyśleć o ich wymianie na nowe?

4.6/5 - (5 votes)

1 Comment

  • eneka

    należy patrzeć na specyfikację okien, to oczywiście podstawa. Należy również pamiętać o tym, aby wybrać do montażu fachowców, bo przecież dobry montaż jest tak samo ważny, jak dobre okna

  • Write a Comment

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podaj wynik działania: *