Węgarek w oknie (budynek)

Co to jest węgarek w oknie?

Okno to tylko z pozoru prosta konstrukcja: rama i szklana szyba zamontowane w otworze wykutym w ścianie. Niby nic skomplikowanego. Jednak dokładniejsze przyjrzenie się konstrukcji ujawnia, że w rzeczywistości jest odwrotnie. Na przykład, dlaczego otwory okienne nie są wycinane równo, lecz są zmniejszone o kilka centymetrów z boków i z góry? Jaki jest w tym sens? Te obramowania ościeżnicy to właśnie są węgarki. Do czego służą i czy można się ich pozbyć?

Węgarek w oknie – do czego służy?

W dawnym budownictwie wszystkie otwory okienne miały węgarki. Ściany murowanych domów wykonane z cegły, od zewnątrz były  układane tak, by otwór na okno od strony elewacji był nieco mniejszy, a od wewnątrz większy. Powstawało w ten sposób obramowanie z boków i z góry nazywane węgarkami. Zamontowane okno opierało się na tym obrabowaniu, przez co nie wypadało na zewnątrz.

Obecnie to, czy węgarki są w otworach okiennych czy nie, zależy od rodzaju ściany oraz od sposobu montażu. Kiedyś węgarki dawały przede wszystkim zabezpieczenie, żeby okno nie wypadło, a rama w miejscu styku z murem nie przepuszczała wilgoci. Obecnie rola węgarków jest podobna, ale dochodzą do tego kwestie związane z ciepłym montażem.

W standardzie trójwarstwowej ściany, która wykonywana jest z trzech warstw materiałów różniących się właściwościami, węgarki wykonane są z najczęściej z cegieł klinkierowych. Węgarków nie ma w ścianach jednowarstwowych, które wykonuje się z bloczków betonu komórkowego lub ceramicznych pustaków poryzowanych, gdyż ściany nie potrzebują dodatkowego docieplenia.

W razie potrzeby można jednak takie węgarki łatwo dokleić z cienkich, betonowych płytek, jeżeli będzie tego wymagał montaż okna. Tak wykonane boki i sklepienia ościeży zmniejszają mostek termiczny wokół okien. Typowy węgarek nie występuje w ścianach dwuwarstwowych; wykonuje się go do warstwy ociepleniowej zachodzącej na lico ościeżnicy okna. Taka warstwa nachodząca na ościeżnicę chroni okno i piankę montażową (lub taśmę) przed zawilgoceniem. Stosuje się ją w technologii ciepłego montażu okien.

Przenikające światło przez okno

Funkcje węgarka:

  • Ochrona okna przed wypadnięciem na zewnątrz – miało to znaczenie, gdy okna montowane były inaczej. Przy aktualnych technikach montażowych taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć.
  • Ochrona przed zacinającymi opadami deszczu i silnymi podmuchami wiatru.
  • Zmniejszenie mostka termicznego występującego wokół ościeżnic i lepsze docieplenie wnętrza.
  • Ochrona pianki montażowej przed zawilgoceniem. Przy węgarkach stosuje się listwy uszczelniające styk ościeżnicy z tynkiem.

Węgarek – potrzebny czy nie?

To zależy od rodzaju okna oraz zastosowania rozwiązań termoizolacyjnych. Technologia ciepłego montażu okien nie wymaga węgarków i jest dopasowana głównie do ścian dwuwarstwowych, a taśma wysokoparoprzepuszczalna chroni piankę montażową przed zawilgoceniem.

W niektórych sytuacjach węgarek może pomagać, a w innych utrudniać zachowanie uszczelnienia i pogarszać właściwości termoizolacyjne ramy. Decyzję o tym, czy pozostawić węgarek, czy też nie, należy powierzyć fachowcom i na własną rękę nie wykonywać żadnych ingerencji w mury.

Ten wpis może Cię również zainteresować:

https://https://nowaccy.eu/cieply-montaz-okien-dlaczego-wazne/

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *