Montaż okna energooszczędnego

„Ciepły montaż okien” – co to jest i dlaczego to takie ważne?

Okno jest tak szczelne i ciepłe, jak jego najsłabszy punkt, którym bardzo często jest sposób montażu. Wiele, wysokiej klasy modeli nie spełniło pokładanych w nich oczekiwań, przez prozaiczny powód: nieprofesjonalną instalację. Dobry montaż okna ma kluczowe znaczenie dla właściwej eksploatacji i zadowolenia użytkownika.

Co to jest ciepły montaż?

To określenie oznacza sposób montażu okna z wykorzystaniem taśm rozprężnych, izolacyjnych. Standardową/dotychczasową instalację ramy wykonuje się przy pomocy pianki poliuretanowej PUR, którą uszczelnia się przestrzeń pomiędzy ramą a wnęką okienną w murze.

Obecnie prawie wszyscy producenci zalecają montaż warstwowy (tzw. ciepły) w budownictwie zarówno nowym jak i starym, ze względu na lepsze parametry izolacyjne. Zamiast jednej warstwy w postaci pianki PUR, dodatkowo stosuje się folie: wewnętrzną (paroszczelną) i zewnętrzną (paroprzepuszczalną), zapewniające lepszą ochronę przed wilgocią.

Tzw. Ciepły to montaż stolarki przy użyciu taśm rozprężnych (stosowanych do węgarka, do wnęki okiennej), gwarantuje on lepszą termikę osadzenia stolarki i lepszą ochronę przed wnikaniem wilgoci w obrębie zamontowanej stolarki okiennej.

Dlaczego to takie ważne?

Okno, czy to drewniane, czy PVC lub aluminiowe charakteryzuje się określonymi parametrami i współczynnikiem przenikania ciepła. Ściany osłonowe budynków również są konstruowane oraz ocieplane z myślą, by zapewnić jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Co istotne, punkt styku ramy z murem jest najmniej izolowanym miejscem i to przez tę przestrzeń może przenikać zimno.

Ponadto zewnętrzny styk osadzonej stolarki z murem jest narażony na gromadzenie się wilgoci i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych (ulewne deszcze, śnieg, promieniowanie, błoto itd.), a tzw. sucha/ciepła izolacja zapewnia ochronę przed nimi.

Jak wygląda ciepły montaż okna?

Wewnętrzna warstwa paroszczelna stanowi ochronę dla izolacji od środka, a zewnętrzna warstwa paroprzepuszczalna chroni przed wilgocią z zewnątrz. Zamiast pianki PUR i taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych, wykorzystuje się taśmę rozprężną o jeszcze lepszych właściwościach termicznych i wilgotnościowych.

Taśmy rozprężne montuje/przykleja się do ramy okna – od zewnątrz (w stronę węgarka) i do wewnątrz, do ramy w miejscu mocowania stolarki w murze– w stronę do wnęki.

Samodzielny montaż okna czy przez fachowców?

Aby rama stolarki została prawidłowo wypoziomowana, zamontowana i uszczelniona, musi zostać spełniony szereg warunków, włącznie z odpowiednim przechowywaniem okna, przygotowaniem pomieszczenia – w kwestii odpowiedniej wilgotności oraz sposobem montażu.

O ile tradycyjna instalacja za pomocą zwykłej pianki PUR jest możliwa do samodzielnego wykonania (choć niezalecana), o tyle ciepły montaż, aby spełniał swoja funkcję musi zostać przeprowadzony przez specjalistyczną ekipę remontową, autoryzowaną przez producenta.

Każdy z etapów musi być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi standardami i zaleceniami producenta. Błędne wykonanie instalacji może zniweczyć cały wysiłek, a ciepły montaż nie spełni swojej funkcji.

Komu opłaca się ciepły montaż okna?

W wielu krajach Europy ten sposób wstawiania okien jest już standardem. W Polsce dopiero zdobywa popularność, a zalecany jest do wszystkich nowych budynków, w domach energooszczędnych i pasywnych. Nie ma przy tym znaczenia czy instalujemy okna drewniane, PVC czy aluminiowe. Trzeba jednak pamiętać, że ciepły montaż jest droższy niż zwykły, jednak to inwestycja na kilkadziesiąt lat.

Dobrze ocieplone i zabezpieczone okna gwarantują długi okres bezawaryjnego użytkowania, znacznie lepszą termikę, brak pleśni przy zamontowanej stolarce i odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz mieszkania, a przez to realne oszczędności w dłuższej perspektywie.

3.7/5 - (7 votes)

2 Comments

 • Miłosz

  Ja już 3 rok mam u siebie zamontowane okna energooszczędne i oszczędności na ogrzewaniu są naprawdę duże. Polecam, bo naprawdę warto.

  • Redakcja

   Dziękujemy za komentarz. Zgadza się – w zależności od tego jakie okna miało się przed montażem tych energooszczędnych to rzeczywiście, różnica jest odczuwalna – zarówno w komforcie cieplnym jak i na rachunkach. Szerszy profil + potrójne szklenie (dwukomorowe okna) to również lepsze parametry akustyczne.

 • Write a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podaj wynik działania: *