Cechy dobrych okien

Cechy dobrych okien – bez tej wiedzy nie dokonuj zakupu

Okno to nie tylko plastikowa lub drewniana rama z szybą. Aby spełniało swoje zadanie, czyli chroniło od czynników zewnętrznych, musi charakteryzować się szeregiem parametrów. Zebraliśmy je tutaj wszystkie i pokrótce opisaliśmy, aby ułatwić wybór dobrych okien.

Dopasowanie wizualne

Okno powinno komponować się z całością budynku. Może być plastikowe, drewniane lub aluminiowe; białe lub kolorowe; kwadratowe, prostokątne, okrągłe lub jeszcze w innym kształcie – to wszystko jest rzeczą gustu, ale wybierając je pamiętaj, by tworzyło spójną kompozycję.

Nie ma nic gorszego niż okna, które nie pasują do reszty. Na szczęście możliwość wykonania okien na zamówienie sprawia, że ten parametr nie sprawia większych kłopotów. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Wytrzymałość i odporność na włamania

Okno ma nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim chronić przed warunkami atmosferycznymi i złodziejami. Trwałość materiałów, z których zostało wykonane ma pierwszorzędne znaczenie. Najpopularniejsze są modele wykonane z tworzywa PVC, drewna i aluminium.

O różnicach wynikających z zastosowanych materiałów pisaliśmy tutaj. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. My polecamy drewniane okna, gdyż są bardziej gustowne, a przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą o wiele dłużej niż plastikowe. Żywotność drewnianego okna to nawet 90 lat.

Równie ważnym aspektem są właściwości antywłamaniowe. Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze w bloku, nie jest to najistotniejszy czynnik, ale jeśli mieszkasz w domu lub na niskim piętrze, warto zainwestować w porządne okna z atestami. Certyfikowane powinny być podzespoły stolarki drewnianej, istotny jest również sposób montażu, dlatego okna antywłamaniowe muszą instalować fachowcy.

Izolacja cieplna i akustyczna

Ciepłe szyby okienne od Glaspol
Źródło obrazu: Glassolutions

To niezwykle istotne parametry, o których często się nie myśli. Okno musi chronić od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz obiektu. Im niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), tym lepsza izolacja termiczna, co oznacza, że mniej ciepła będzie uciekało z wnętrza.

Izolacja akustyczna wpływa natomiast na komfort mieszkania zwłaszcza przy ruchliwych ulicach. Standardowe okna charakteryzują się współczynnikiem izolacji akustycznej (Rw) na poziomie  30dB, te lepsze mają co najmniej Rw = 32dB i wyżej.

Wodoszczelność i paroprzepuszczalność

Dobre okno musi zabezpieczać przed przedostawaniem się wilgoci do mieszkania: w tym aspekcie ważne są typy uszczelek zastosowanych w zespole okiennym. Okno jednak nie może być całkowicie szczelne, by odprowadzało wilgotne powietrze na zewnątrz. W tym zakresie można zainwestować w dodatkowe wywietrzniki do okien. To niezwykle istotny parametr zwłaszcza w mieszkaniach z wentylacją mechaniczną.

Idealne dobranie wszystkich powyższych cech może być trudne, zwłaszcza jeśli nie jesteś w tej dziedzinie ekspertem. Dlatego nasi specjaliści służą Tobie swoją pomocą, zlecając wykonanie okna na zamówienie możesz ustalić pożądane cechy i właściwości jakie Cię interesują.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *