Budowlane trendy na rok 2020

Każdy nowy rok to początek zmian: podyktowanych zmianami technologicznymi, nowymi przepisami lub trendami, które się pojawiają. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie trendy w budownictwie będą najbardziej popularne w najbliższym sezonie. Wydaje się, że można już sporo powiedzieć zwłaszcza o wykończeniach i wystroju wnętrz.

Read more

Węgarek w oknie (budynek)

Co to jest węgarek w oknie?

Okno to tylko z pozoru prosta konstrukcja: rama i szklana szyba zamontowane w otworze wykutym w ścianie. Niby nic skomplikowanego. Jednak dokładniejsze przyjrzenie się konstrukcji ujawnia, że w rzeczywistości jest odwrotnie. Na przykład, dlaczego otwory okienne nie są wycinane równo, lecz są zmniejszone o kilka centymetrów z boków i z góry? Jaki jest w tym sens? Te obramowania ościeżnicy to właśnie są węgarki. Do czego służą i czy można się ich pozbyć?

Read more

Jakie okna do salonu?

W salonie chcemy czuć się komfortowo i przytulnie. To miejsce, w którym spędzamy dużo czasu na oglądaniu telewizji, graniu, rozmowach rodzinnych, odpoczynku itd. To również miejsce, do którego najczęściej zapraszamy gości. Salon powinien być więc przestrzenią reprezentacyjną, a nic tak nie wpływa na wygląd pomieszczenia jak okna. Jakie wybrać okna do salonu? Duże przeszklenie w stylu okien tarasowych, zwykłe typowe okna drewniane lub z ozdobami, a może jakieś nietypowe? Odpowiadamy na kilka ważnych pytań o wybór okien do salonu.

Read more

Szyba samoczyszcząca. Czy to wygodne rozwiązanie i na czym polega?

Samoczyszcząca się szyba wydaje się spełnieniem marzeń gospodyń i gospodarzy domowych. To brak konieczności spędzania czasu na żmudnym polerowaniu i czyszczeniu okien. To zaoszczędzonych kilka godzin miesięcznie, a w skali roku nawet kilka dni w zależności od tego, ile okien jest do umycia. Zaraz, zaraz, ale czy faktycznie tak jest? Czy nadszedł czas, że płyn do mycia szyb, szmatka lub myjka pójdą w kąt i już nigdy nie trzeba będzie po nie sięgać? I tak, i nie.

Read more

Okna ze szprosami - intro

Okna ze szprosami – klasyczny styl i elegancja. Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

W kamienicach i w starych, drewnianych domach okna ze szprosami były częstym widokiem. Listewki pomiędzy szybami miały za zadanie utrzymywać tafle szkła i przeciwdziałać napięciom, które mogłoby prowadzić do ich pęknięcia. Nowoczesne techniki produkcji szyb wyeliminowały ten problem, a okna muszą być dzielone tylko przy bardzo dużych rozmiarach. Mimo to okna ze szprosami nadal są produkowane.

Read more

Drzwi tarasowe do domu, na balkon

Drzwi tarasowe – otwierane czy przesuwne?

Taras lub duży balkon to jedna z tych przestrzeni, które można zagospodarować na najrozmaitsze sposoby. W niektórych domach jest to miejsce wypoczynku, w innych część typowo użytkowa, a w jeszcze innych reprezentacyjna połączona z wyjściem do ogrodu. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, i każde wymaga nieco innej aranżacji. I tu pojawia się pytanie: jakie drzwi zamontować na taras: otwierane czy przesuwne?

Read more