Balkonowe aranżacje – jak stylowo urządzić balkon w mieszkaniu?

Balkon to takie, specyficzne miejsce, które często (niesłusznie) traktowane jest po macoszemu. Niby jest częścią mieszkania, ale jakby zupełnie osobną. Niektórzy trzymają tam kwiaty i suszą pranie, inni wykorzystują jako miejsce na papieroska, a jeszcze inni… wiedzą, jak zaaranżować ten skrawek przestrzeni, by zrobić w nim domowe centrum relaksu. Nawet niewielki balkonik w miejskim bloku można urządzić stylowo i przyjemnie.

Pomysł – bo od tego wszystko się zaczyna

Na początku był pomysł, a potem myśl balkonem się stała… Żeby stworzyć ciekawą aranżację, niezależnie od tego czy to na tarasie, czy może we wnętrzu mieszkania, warto mieć na czym się oprzeć, innymi słowy: trzeba mieć jakąś wizję.

Może chcesz go przerobić na letnią jadalnię, albo wstawić tam stolik kawowy?

A może chcesz przemienić mały balkonik na kwiatowy ogród? Nawet na niewielkim skrawku powierzchni da się wyczarować coś interesującego, jeśli tylko będzie na to pomysł.

Polecamy rozejrzeć się za inspiracjami, których mnóstwo jest w Internecie!

Funkcjonalność, czyli do czego chcesz wykorzystywać balkon?

Co jest do wszystkiego, to jest do niczego. Taras lub mały balkon można urządzić z głową i tak, żeby był wielofunkcyjny. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz go używać jako składzik, suszarkę na pranie, palarnię, miejsce do uprawy kwiatów i miejsce do przetrzymywania niepotrzebnych gratów, to bardzo szybko nawet najciekawsza aranżacja zginie pod gąszczem właśnie tych gratów.

Jeżeli zdecydujesz się na urządzenie balkonu jako kącika na popołudniową kawę, to nie chomikuj tam szczotek, mioteł, kubłów itd. Jeśli zechcesz przemienić balkon w ogród kwiatowy, to niech to naprawdę będzie ogród.

Spójność aranżacji

To kolejny, ważny element, który należy wziąć pod uwagę planując wystrój balkonu lub tarasu. Wystrój powinien być ze sobą spójny. Podobnie, jak urządzasz pokój gościnny, sypialnię czy kuchnię, tak musisz z rozwagą i pomysłem podejść do zaprojektowania tego małego skrawka przestrzeni.

Okna i drzwi balkonowe są częścią tej aranżacji. Jeśli masz duże, przeszklone okna tarasowe, zrób z nich atut!

Wykorzystanie przestrzeni

Nieco inaczej trzeba podejść do aranżacji rozległego tarasu, a inaczej do malutkiego, miejskiego balkoniku. W obu przypadkach da się wyczarować interesujący wystrój.

Pamiętaj, że okna i drzwi balkonowe to również część balkonu i warto je w jakiś sposób zagospodarować np. stawiając na parapecie kwiaty albo dekorując je w jakiś oryginalny sposób. A jeżeli chcesz wymienić okna i drzwi tarasowe na nowe, sprawdź naszą ofertę!

Podłoga na balkonie

Zwykła, betonowa posadzka nie wygląda zbyt estetycznie. Można na niej położyć kafelki, ale my możemy również polecić sztuczną trawę, czyli wykładzinę imitującą trawę – jest wodoodporna i nie straszne jej deszcze oraz śniegi.

Można również zainwestować w drewnianą, impregnowaną podłogę – to rozwiązanie nieco droższe, ale wygląda naprawdę ekskluzywnie, zwłaszcza jeśli zechcesz na balkonie zrobić kącik wypoczynkowo-kawiarniowy.

4.7/5 - (3 votes)

1 Comment

  • Renatka

    Trochę ciężko jest utrzymać na balkonie tylko kącik do relaksu i na kawkę, jeśli nie ma gdzie się dać tych wszystkich gratów. Mimochodem lądują właśnie na balkonie, przynajmniej w moim przypadku. 😛

  • Write a Comment

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Podaj wynik działania: *