Antresola w domu – wady i zalety

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie o to, jak skutecznie zwiększyć przestrzeń mieszkalną w domu. Nie zawsze musi być to zrobione kosztem jakichkolwiek ograniczeń, choćby w wystroju, czy ilości posiadanych rzeczy. Jednym z lepszych pomysłów jest budowa antresoli. O czym pamiętać, decydując się na antresolę w mieszkaniu. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Zalety antresoli

Antresola to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu. Czasami może to być nawet bardzo duża przestrzeń. To, w jaki sposób się zorganizuje antresole będzie rzutowało na możliwości, jakie ona finalnie da.

Decydując się na budowę, warto więc porządnie przemyśleć kilka podstawowych kwestii. Do zalet antresoli należy więc zdecydowanie zwiększenie dostępnego miejsca. Istotna jest również możliwość wykorzystania przestrzeni, która inaczej nie byłaby wykorzystana i pozostała niezagospodarowana. Tak może się dziać na przykład w pomieszczeniach bardzo wysokich. Często bywa tak w mieszkaniach w starych kamienicach, jak również w przestrzeniach typu loft. Budowa antresoli pozwala na uzyskanie dodatkowego poziomu w mieszkaniu.

Antresola może być również świetnym pomysłem na rozwiązanie problemów dla osób o dużych potrzebach mieszkaniowych, a które jednocześnie dysponują bardzo niewielką przestrzenią. Duża rodzina mieszkająca w niewielkim mieszkaniu nie będzie problemem, jeżeli uda się dostępną przestrzeń odpowiednio zagospodarować. Budowa nawet niewielkiej antresoli pozwala na wygospodarowanie przestrzeni sypialnej dla dzieci, czy dodatkowej przestrzeni magazynowej.

Wady antresoli

Zasadniczą wadą antresoli jest optyczne zmniejszenie pomieszczenia, w którym się ona znajduje. Antresola to zawsze duży obiekt, który dostępną przestrzeń dzieli – zwłaszcza poniżej niej wrażenie może być nieco przytłaczające. Inną kwestią jest dostępność światła. Jeżeli pomieszczenie nie jest bardzo wysokie, oraz nie znajdują się w nim odpowiednio umieszczone okna, to część przestrzeni może po wybudowaniu antresoli ulec zacienieniu.

Warto więc pomyśleć nad rozwiązaniami tej kwestii. Bardzo ciekawym pomysłem są na przykład antresole częściowo wykonane ze specjalnej siatki, które szczególnie dobrze sprawdzają się w przestrzeniach przeznaczonych dla dzieci.

O czym pamiętać budując antresolę?

Decyzja o budowie antresoli powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana. Warto pamiętać o tym, że są różne sposoby jej budowania, oraz różne dostępne materiału. Konstrukcja będzie się prezentować dobrze, jeżeli będzie odpowiednio dostosowana do pomieszczenia.

Jeżeli na przykład w danym pokoju znajdują się dobrze eksponowane okna drewniane, antresola powinna być wykonana z drewna o takim samym odcieniu. W pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju sprawdzi się antresola o stalowej konstrukcji.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *