Adaptacja loftu – najlepsze inspiracje

Adaptacja loftu w taki sposób, by uzyskać przyjazne mieszkańcom mieszkanie nie zawsze jest łatwym zadaniem. Potrzeba dużej dawki kreatywności, aby z przestrzeni niekoniecznie dobrze dostosowanej do zamieszkania uczynić komfortowy i nowoczesny dom. Jak zmienić każdą przestrzeń w kreatywnie urządzony loft?

Podstawowe kwestie – jak zmienić przestrzeń w mieszkalną?

Loft to przestrzeń niemieszkalna, która dzięki odpowiednim zabiegom zmieniona zostaje w mieszkanie. W taki sposób bardzo często adaptowane są przestrzenie poprzemysłowe, takie jak budynki starych fabryk, zakładów, warsztatów, magazynów i wiele innych obiektów.

W początkach zjawiska loft był rozwiązaniem przede wszystkim dla biednych. Ceny wynajmu poprzemysłowych pomieszczeń były niewielkie, a więc mógł sobie pozwolić na nie prawie każdy. Po pewnym czasie ta koncepcja stała się jednak bardzo modna, a ceny loftów znacznie wzrosły. Dzisiejsze lofty to przede wszystkim luksusowe apartamenty, które najczęściej dostępne są wyłączne dla bogatych – choć bywają od tego wyjątki.

Adaptacja przestrzeni na loft musi zacząć się od zapewnienia życiowych podstaw, co często wiąże się z koniecznością wykonania grubszych prac budowlano – remontowych. Zabudowania przemysłowe zazwyczaj nie są dostosowane do stałego zamieszkania. Może więc brakować wydzielonej przestrzeni na organizację łazienki i toalety. Częstym problemem jest niedostosowanie izolacji i okien do zapewnienia odpowiedniej temperatury zimą. Wymiana okien na na przykład nowoczesne okna drewniane oraz zapewnienie odpowiedniej izolacji jest zawsze jednym z pierwszych kroków w adaptacji loftu do zamieszkania.

Antresole – pomysł na wysokie pomieszczenia

Często jest tak, że pomieszczenia poprzemysłowe są w jakiś sposób bardzo niewymiarowe – na przykład wysokie. Czy taką przestrzeń również można wykorzystać? Oczywiście, ale potrzebna jest tutaj określona metoda. Dobrym rozwiązaniem wydają się być różnego rodzaju antresole. Od największych – które mogą nawet stanowić formę osobnych pięter w pomieszczeniu, do mniejszych – które z kolei często ograniczają się do stworzenia przestrzeni na łóżko i niewielki, dodatkowy mebel.

Zachowanie oryginalnego charakteru przestrzeni

Warto zastanowić się nad zachowaniem oryginalnego charakteru przestrzeni. W końcu nie po to decyduje się zamieszkać w lofcie, by przerabiać go w sposób, który zmienia go w zwykłe mieszkanie. Duże przestrzenie, niewymiarowe i duże powierzchnie przeszklone, ciekawe rozwiązania architektoniczne – to wszystko składa się na obraz loftu. Warto więc projektując organizację przestrzeni wewnątrz, oraz wystrój pamiętać również o tym i raczej wykorzystywać zastane warunki, niż je na siłę zmieniać.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *