Nowe okna do domu - zmiana

6 powodów, które zmotywują Cię do zmiany okien na nowe

Siedzisz, rozmyślasz, kalkulujesz, przeliczasz… czy wymiana okien naprawdę jest konieczna? A jeśli tak, to w jakie okna lepiej zainwestować – w drewniane czy plastikowe? Ale czy na pewno teraz? Może w kolejnym sezonie?

Z każdym dniem, gdy się zastanawiasz tracisz pieniądze, a wiesz dlaczego? Bo Twoje stare okna są nieenergooszczędne. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto jak najszybciej wymienić stare na nowe. Przeczytaj to zestawienie i zastanów się, czy stać Cię na brak zmiany!

1. Energooszczędność – ciepło zimą, chłód latem

Energooszczędne okna do domuNieszczelne okna lub stare modele charakteryzujące się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła stwarzają ogromne straty energetyczne w mieszkaniu. Chłodne powietrze przedostaje się do wnętrza mieszkania, powodując ciągłe niedogrzanie. Okna o niskim Uw minimalizują straty ciepła. Latem zachodzi podobny mechanizm tylko w drugą stronę: nagrzane powietrze z zewnątrz przenika do budynku, co w efekcie generuje zwiększone koszty klimatyzacji budynku.

Aktywne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej przełożą się na realne oszczędności w domowym budżecie.

2. Włamania w okolicy – to już nie Twój problem

Zbita szyba oknaStare okna są bardzo podatne na włamania, można wręcz powiedzieć, że zachęcają złodziei do złożenia wizyty w Twoim domu. Oszklenie starego typu, ze zwykłej szyby, można stłuc nawet ręką zabezpieczoną rękawicą; ramę można wyważyć łomem, a zawiasy uszkodzić. Jeżeli mieszkasz na parterze, niskim piętrze lub w domu jednorodzinnym, okna o podwyższonej odporności są koniecznością. Jeśli natomiast w Twojej okolicy zdarzają się częste włamania, warto zainwestować w dobre okna antywłamaniowe, dzięki którym zyskasz spokój ducha.

3. Redukcja hałasu otoczenia

Mieszkanie w pobliżu ruchliwej drogi, w centrum zatłoczonego miasta, obok miejsca budowy lub w towarzystwie sąsiada z wyjątkowo hałasującym psem, może być udręką. Drewniane ramy charakteryzują się bardzo dobrą izolacją akustyczną. Dźwiękoszczelne okna zapewnią nieznany dotąd komfort, 40dB w ciągu dnia i 30dB w nocy. Dla porównania poziom hałasu w odległości 5m od drogi to ok. 70 dB. Jest różnica, prawda?

4. Zanieczyszczenie powietrza i smog już nie będą Twoim wrogiem

Komin i zanieczyszczenia powietrzaPrzez nieszczelne okna do wnętrza mieszkania bez przerwy dostaje się pył, kurz, zanieczyszczenia samochodowe oraz smog. Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, to po pewnym czasie na parapecie i meblach osadza się brud. Ten sam brud dostaje się do Twoich płuc z każdym oddechem. Jeśli nie chcesz oddychać trucizną, koniecznie zadbaj o szczelność okien. W wyjątkowo zasmogowanych miastach i w pobliżu ruchliwych ulic warto dodatkowo zainwestować w specjalne oczyszczacze powietrza.

5. Remont w domu – to dobry czas na wymianę okien

Wiele osób odsuwa decyzję o wymianie okien ze względu na dużą inwazyjność takiego zabiegu. W końcu wiąże się to z koniecznością wizyty ekipy remontowej, wykucia starego okna i późniejszego tynkowania oraz malowania, nie wspominając już o końcowych porządkach. Dlatego jeśli planujesz inny domowy remont np. malowanie ścian, warto zastanowić się, czy niejako przy okazji nie wymienić starych okien na nowe. Sprzątać trzeba będzie tylko raz!

6. Chęć posiadania luksusowych okien drewnianych

Jeśli poprzednie powody zmotywowały Cię, ale jeszcze się wahasz, to ten będzie „kropką nad i”. Okna drewniane są eleganckie, luksusowe i doskonale prezentują się w domach jednorodzinnych. Są również znacznie trwalsze od plastikowych, a przy odpowiedniej konserwacji ich żywotność wynosi nawet 90 lat. Oznacza to, że inwestujesz raz na całe życie.

4.8/5 - (5 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *