Bożonarodzeniowe, świąteczne dekoracje na okna

5 pomysłów na dekorację okien na święta Bożego Narodzenia

Gdy łapie przymrozek, za oknem pojawia się śnieg, a szyby pokrywa szron, to znak że trzeba zacząć świąteczne przygotowania. Choinka jest obowiązkowym elementem dekoracji bożonarodzeniowej, ale niejedynym. Co z lampkami zawieszonymi na drzwiach i elewacji budynku, co z ozdobami ogrodowymi i wreszcie: co z dekoracjami okien? Przygotowaliśmy dla Was 5 pomysłów na zimowe dekoracje okienne.

Lampki, wszędzie lampki!

Pierwszym, może nie najoryginalniejszym, ale z pewnością ciekawym pomysłem jest udekorowanie okien lampkami choinkowymi. Byle z umiarem i bez przesady. Sąsiad ma więcej? Nie musisz się z nim ścigać na to, czyj dom będzie bardziej oświetlony. Podstawą dekoracji okiennych jest umiejętność dobrego wyczucia stylu.

Kadr z filmu „Wesołych Świąt” z 2006 rokuKadr z filmu „Wesołych Świąt” z 2006 roku. Źródło: https://www.vogue.com/article/best-holiday-movie-homes

No dobrze, lampki to znany każdemu banał. Może coś bardziej oryginalnego?

Pierniczkowa chatka Baby-Jagi

Jaś i Małgosia trafili do chatki Baby-Jagi, domku z piernika i słodyczy. Nie ta bajka? Nie szkodzi, niech będzie inspiracją, szczególnie że piernik to bardzo świąteczne ciasto. Gdy będziecie piec świąteczne pierniczki do pogryzania, polecamy zrobić kilka dodatkowych, takich z dziurką na nitkę do zawieszenia na oknie. Takie przyozdobione lukrem i kolorową posypką pierniczki warto umieścić w towarzystwie pachnących świeczek, choinkowych gałązek i półmiska z ciasteczkami.

Śnieżynkowe naklejki…

… albo inne nalepki, na przykład: w renifery, mikołaje, gwiazdki itp. Do tego: trochę sztucznego śniegu ze sprayu, świeżych sosnowych gałązek i przepiękna dekoracja okienna gotowa. Tego rodzaju ozdoba może być też wspaniałą zabawą z dzieckiem. Pamiętacie, jak w poprzednim poradniku opisywaliśmy jak zrobić okienne witraże, np. z wycinanek albo ze specjalnych farb do malowania po oknach? Zabawa z dzieciakami w dekorowanie okien to ogólnie świetny pomysł. Nie wszystkie świecidełka muszą mieć napis „made in China”.

Różnego rodzaju wstążki, tasiemki, girlandy, zawieszki to niemal obowiązkowe elementy świątecznych dekoracji. Z kawałka tasiemki można wyczarować naprawdę przepiękne rzeczy. Można na przykład przewiązać tasiemkę przez ramę okna, tak jak pakuje się prezenty, zrobić zwisającą girlandę, stroik lub przepaskę ciągnącą się od jednego okna do kolejnego.

Bombki nie tylko na choince

Małe i duże, okrągłe, jajowate lub podłużne, szklane, plastikowe albo styropianowe – bombki są różne, ale wszystkie prezentują się przepięknie; zwłaszcza jeśli zostaną podwieszone nad oknem, na kolorowych tasiemkach. Takie ozdoby na okna są bardzo łatwe do wykonania, a prezentują się naprawdę interesująco.

Naturalne dekoracje okien

Czasami minimalistyczne dekoracje są najciekawsze. Kilka suchych gałązek lub szyszek znalezionych na podwórku wystarczy, by wykonać ciekawą dekorację okna do domu. Takie gałązki możesz pomalować srebrnym lub białym sprayem, farbkami plakatowymi, sztucznym śniegiem, czy nawet przyozdobić zwykłą watą.

A może by tak… wybrać się do lasu i stworzyć zimową kompozycję ze znalezionych tam szyszek, zielonych i suchych gałązek? Takie naturalne dekoracje okienne mogą być uzupełnione o wszystkie powyższe pomysły np. połączone z pierniczkową zastawą, lampkami lub śnieżynkowymi naklejkami na okna. Ograniczeń nie ma, jest tylko Twoja wyobraźnia i wyczucie stylu.

4.7/5 - (6 votes)

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *